Tuzemské čerpací stanice a distributoři pohonných hmot mají za sebou jeden z nejhorších roků z pohledu prodaného množství paliv. Podle České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO) se loni propadl prodej benzinu nejvíc za minulých sedm let - o deset procent na přibližně 2,4 miliardy litrů. A prodej motorové nafty klesl nejvíce za posledních deset let - meziročně o šest procent na zhruba 4,5 miliardy litrů.

"Důvodem je nejen úsporné chování domácností, ale i rostoucí podíl alternativních paliv, úspornější motory vozů a v případě benzinu pokračující přesun zájmu k osobním autům na lacinější diesel," říká expert ČAPPO Václav Loula. Na pokles spotřeby nafty také mělo loni velký vliv 10procentní zvýšení spotřební daně, což zdražilo naftu nad úroveň okolních zemí a domácí i zahraniční kamiony se od loňska českým pumpám vyhýbají, jak mohou.

To může mít zásadní dopad především na menší pumpařské sítě, které - na rozdíl od gigantů typu Benzina, Shell, OMV nebo Agip - nemohou vyrovnávat pokles prodeje lepšími výsledky ve vytížených lokalitách, například u dálnic.

S údaji ČAPPO, která sdružuje největší pumpařské a petrolejářské firmy na trhu, se do značné míry shodují i kalkulace Společenství čerpacích stanic v ČR, sdružující menší nezávislé sítě. Také podle šéfa společenství Ivana Indráčka klesl prodej benzinu o deset procent, ale uvádí, že o deset procent propadl i prodej nafty. "Tak jako tak to znamená tlak na obchodní marže, jenže to je vzhledem k nekalé konkurenci mnoha pump, prodávajících extrémně laciná paliva z pochybných zdrojů, prakticky nemožné," podotýká Indráček.

Hrozí prodeje pump?


Důsledkem jsou podle něj zhoršené ekonomické podmínky mnoha majitelů čerpacích stanic a znamená to, že někteří se rozhodnou své pumpy prodat. "Pumpaři těžko mohou odpovídajícím způsobem snížit mzdové náklady nebo ceny energií," tvrdí Indráček.

Propad prodejů potvrzují i přední hráči na trhu. Konkrétní údaje za vlastní firmu však nezveřejňují. "U zákazníků, využívajících naše mezinárodní palivové karty euroShell, jsme zejména kvůli vyšší spotřební dani v Česku pozorovali odliv jejich tankování do sousedních zemí," popisuje jeden z důvodů Petr Šindler, mluvčí společnosti Shell v Česku a střední Evropě.

Pokles spotřeby má dopad na zisk firem, ale ne tolik na tržby, které distributorům v některých případech vzrostou. Cena pohonných hmot byla totiž loni v průměru vyšší než v roce 2009. To však není dáno vyšší marží distributorů a pumpařů. I oni nakupovali od rafinerií dráž. Ceny, za jaké velkoobchodníci i pumpaři nakupují benzin a naftu, se totiž kalkulují vzorcem podle cenového vývoje na rotterdamské burze a ta zase vychází ze světových cen ropy - loni vyšších, než byly předloni.

Zájem je o prémiová paliva


Pokles prodeje do určité míry kompenzuje velkým hráčům naopak rostoucí zájem o aditivovaná prémiová paliva - dražší a kvalitnější, jako je třeba Shell V-Power nebo značka Verva od Benziny.

Jejich prodej se teprve rozjíždí a jde o výrazně menší objemy v porovnání s klasickou naftou nebo Naturalem 95, a tak firmy vyčíslují nárůsty v desítkách procent. Například v Benzině, která je s téměř 340 čerpacími stanicemi jedničkou trhu (z celkem 3600 veřejných pump u nás), vyčíslili meziroční nárůst prodeje prémiové Vervy o 65 procent.

Podle šéfa Benziny Martina Durčáka může být meziroční propad celého trhu ve skutečnosti o něco menší, než ukazují oficiální čísla. Česko se totiž potýká s vážným problémem dovozu nezdaněných pohonných hmot, které podvodníci prodávají u pump s výraznou cenovou slevou. "Přesné množství paliv, která se takto u nás prodají, nelze vyčíslit. Ale jde o miliony litrů, které v žádné statistice uvedené nejsou," dodává Durčák.


Prodej PHM


2,4 mld.


litrů činila loni v Česku podle odhadu asociace petrolejářů spotřeba benzinu. Meziroční pokles o 10 % je největší za posledních sedm let. Mezi roky 2000 a 2009 vzrostla celková spotřeba benzinu o 9 %.

4,5 mld.


litrů nafty se prodalo v loňském roce. Desetiprocentní propad je největší za deset let. Mezi roky 2000 do 2009 narostla celková spotřeba nafty o 70 %.

3 600


veřejných čerpacích stanic funguje v ČR. V přepočtu na obyvatele je Česko zemí s jednou z nejpočetnějších sítí pump v Evropě.