Být členem ochranky vládních představitelů je post elitní, na který se jen tak někdo nedostane. Díky těsné blízkosti ke střeženému objektu ale někdy také poskytne možnost vraždit.

Takovou příležitost dostal i Mumtaz Kadrí, šestadvacetiletý islámský extremista.

Měl střežit život guvernéra provincie Paňdžáb, místo toho ho ale zastřelil. A že to byl čin promyšlený, při kterém do svého "šéfa" vyprázdnil dva zásobníky svého kalašnikova, policistům hrdě přiznal i on sám.

Na středeční pohřeb Salmána Tasíra podle místních médií sice přišlo několik tisíc jeho přívrženců, vraha přesouvajícího se k výslechu ale vítal dav jeho přívrženců, který ho zasypal růžovými okvětními lístky.

Anglická škola a západní myšlení

Co tak ve skutečnosti stojí za celou událostí a jaký vliv bude mít na pákistánskou společnost? Podobné otázky pomůže vysvětlit zpětný pohled na život zavražděného.

Salmán Tasír se narodil rok před vznikem samostatného Západního a Východního Pákistánu v rodině městských intelektuálů. Rodiče mu dopřáli vzdělání na noblesní střední škole v anglickém stylu a poslali ho studovat na nějaký čas přímo do Británie.

Do Pákistánu se tak vrátil mladý muž s moderními názory na zákon a demokracii, který chtěl svou vlast "obohatit" západním myšlením. Byl považován za liberálního muslima a právě to se nelíbilo jak konzervativním politikům, tak i velkému množství místních radikálních skupin.

Postavil se totiž i proti pákistánskému zákonu o rouhačství proti islámu. V rámci své "kampaně" dokonce na konci listopadu navštívil zadržovanou křesťanku, kterou obyvatelé jedné vesnice obvinili ze špatných řečí proti proroku Muhammadovi a hrozil jí trest smrti.

Případ Asii Bibiové poté Tasír používal jako příklad, proč je nutné zmiňovaný zákon přepracovat. "Je to zákon, který extremisty omlouvá a zaměřuje se na slabé lidi a menšiny," vysvětloval tehdy guvernér. "Myslím, že zákon o rouhačství stejně postihne jen ty chudé, nikoli bohaté nebo vlivné," dodal.

Jak k tomu podotýká čtenář ihned.cz Jan Ille, Bibiová sice dostala prezidentskou milost, tu ale krátce na to zrušil nejvyšší pákistánský soud. Duchovní Maulana Yousef Qureshi poté dokonce vyhlásil fatvu, ve které přislíbil vrahovi této ženy šest tisíc dolarů. Chtěl tak zajistit její smrt i pro případ, že by byla propuštěna z vězení. To, že podle některých zpráv byla před uvězněním znásilněna, přitom neřeší - jde o oprávněný trest za kritiku islámu.

Server Daily News & Analysis India k případu odsouzené křesťanky dodává, že militantní organizace "Moaviya group" plánuje její vraždu.

Duchovní čin útočníka ocenili

Jak reportérům stanice CNN na pohřbu řekl jeden z pákistánských novinářů, v tom s nim souhlasila i řada důležitých osobností pákistánské společnosti. Rádi by prý využili svého vlivu, ale báli se o své životy.

I když se Kadrí k promyšlené vraždě doznal, nikdo nevěří, že akci zorganizoval skutečně sám. Přibližně pět set muslimských duchovních dokonce vydalo oficiální prohlášení, ve kterém čin mladého extremisty oceňují. Zároveň také zdůrazňují, že každý, kdo toho, jež se rouhá (Tasír se podle nich rouhal proti zákonu o rouhačství), bude podporovat, je vinen stejně jako on.

Postoj představitelů církve dokresluje i fakt, že rodina zavražděného nedokázala přimět žádného známého duchovního, který by při obřadu přečetl pohřební motlitby.