Další americká diecéze v noci na středu vyhlásila bankrot, který způsobily vysoké kompenzace obětem sexuálního násilí katolických kněží. Vedení wisconsinské diecéze ve středu v Milwaukee oznámilo, že částky nezbytné k vyplacení náhrad za způsobenou újmu překračují jeho rozpočtové možnosti.

"Bankrot je dramatické opatření, které ale nabízí možnost nového startu," sdělil ve zvláštním videoposelství věřícím wisconsinský arcibiskup Jerome Lestecki. Diecéze už podle něj vyplatila obětem sexuálního násilí na kompenzacích 29 milionů dolarů (545 milionů korun) a na další výdaje už nemá peníze. V rámci insolvenčního řízení musí diecéze zavřít některé nemocnice a předškolní zařízení, která dosud provozovala.

Pedofilní skandály vehnaly americkou katolickou církev do hluboké krize. Od roku 2002 už bankrot vyhlásilo sedm amerických diecézí. Ochranu před věřiteli před čtyřmi lety musela vyhledat například největší katolická diecéze v San Diegu, která řešila 150 kriminálních případů.

Ústřední postavou sexuálních skandálů ve státě Wiscosin je duchovní Lawrence Murphy. Ten je nařčen, že sexuálně zneužíval přes 200 chlapců ve škole pro neslyšící děti od 50. let minulého století.

Aféra vyvolala velkou pozornost hlavně pro podezření, že budoucí papež Benedikt XVI., stojící tehdy v čele Kongregace pro nauku víry ve Vatikánu, odmítl Murphyho potrestat. Jedna z obětí údajného znásilňování podala loni v dubnu na Vatikán a papeže žalobu k americkým soudům.

Vatikán a katolická církev se útokům brání a hovoří o mediální kampani proti církvi, kdy jsou na světlo světa vytahovány případy staré desítky let, o nichž se informuje zkresleně.