Čína tvrdí, že dosáhla významného úspěchu při zpracovávání vyhořelého jaderného paliva a při získávání jeho části k použití v nových palivových tyčích. To prý může Číně zajistit palivo pro její atomové elektrárny v dlouhodobé perspektivě. Oznámila to dnes čínská televize, kterou citovala agentura DPA.

S novou technologií "získávání uranu a plutonia z vyhořelých palivových tyčí" by zatím známé čínské zásoby přírodního uranu mohly na palivo pro elektrárny vystačit "až na 3000 let", na rozdíl od 50 až 70 let, odhadovaných při použití dosavadních metod, uvádí zpráva. Nová metoda je prý až 60krát účinnější než dosavadní a podstatné také je, že ji vypracovali výhradně jen čínští technici.

"Technologie je stoprocentně originální," prohlásil v televizi Wang Ťiang, šéfinženýr čínského střediska jaderné spolupráce (CNNC).

Objev je podle něj výsledkem 24 let výzkumu, který zažil i četné dílčí neúspěchy. "Vyhořelé palivo je třeba nechat během zahřívací fáze projít celou řadou chemických procesů, aby byla získána znovu použitelná část materiálu," dodal Wang.

DPA připomíná, že nejlidnatější stát na světě není největším spotřebitelem jen energie, ale i uhlí a je také největším znečišťovatelem ovzduší. Na druhé straně nikde na světě není budováno v současnosti tolik jaderných elektráren jako v Číně. V provozu je zde 12 jaderných energobloků, 24 je ve výstavbě a další atomové elektrárny jsou plánovány.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru