1. Chile volí konzervativce

Vůbec poprvé od skončení vojenské vlády v roce 1990 si voliči v Chile zvolili do svého čela konzervativce, miliardáře Sebastiana Pineru. Jeho vítězství ze 17. ledna ukončilo dvacetiletou vládu "Concertacion" - koalice levicových a středových stran, která spravovala Chile od konce vojenské diktatury generála Augusta Pinocheta. Pinera, podle časopisu Forbes třetí nejbohatší Chilan, se pokusil udělat za diktaturou tlustou čáru, když odsoudil porušování lidských práv Pinochetovým režimem a slíbil, že bude pokračovat v populárních sociálních programech koalice Concertacion.

2. Plešatost pravěkého muže

Genom prehistorického člověka byl vůbec poprvé podrobně rekonstruován a nabídl vědecký pohled na našeho předka. Zkoumaný pravěký muž by někomu mohl připadat povědomý: pravděpodobně mu totiž vypadávaly vlasy. Ve vydání časopisu Nature z 11. února popsal mezinárodní vědecký tým z Kodaňské univerzity, jak analyzoval DNA lidského chlupu, který se uchoval v grónském permafrostu. Vědci nastínili podrobný obraz muže, jenž žil před 4000 lety v Grónsku a patřil k již vyhynulé sakakské kultuře. DNA odhalila jeho sklon k plešatění a také hnědé oči, tmavou kůži, suchý ušní maz a přední zuby ve tvaru lopatek. Kromě toho byl muž geneticky adaptovaný na chladné teploty. Vědci mu dali jméno Inuk, což v grónštině znamená "lidský", přestože muž nebyl příbuzný současných Inuitů ani domorodých Američanů. Jeho nejbližšími žijícími příbuznými jsou příslušníci domorodých kmenů Čukčů nebo Korjaků ze severovýchodní Sibiře.

3. Oscar za nejlepší režii ženě

Kathryn Bigelowová, režisérka filmu "Smrt čeká všude", se stala první ženou ve dvaaosmdesátileté historii Cen akademie, která získala na slavnostním vyhlášení 7. března Oscara za nejlepší režii. Její snímek navíc obdržel Oscara za nejlepší film. Podle Marthy M. Lauzenové, která každoročně shromažďuje údaje o ženách v americkém filmovém průmyslu, jsou režisérky v Hollywoodu i nadále raritou. "Mezi režiséry pracujícími na nejlepších 250 filmech roku 2009 bylo 7 procent žen," sdělila Lauzenová deníku New York Times.

4. Americký vývoz

Údaje o obchodu zveřejněné v květnu americkým ministerstvem obchodu odhalily, že od dubna 2009 do března 2010 překonal americký vývoz do Asie vůbec poprvé v doložených dějinách vývoz do Evropské unie. Informaci přinesl blog Real Time Economics deníku Wall Street Journal. Do Číny, Indie, Hongkongu, Tchaj-wanu, Koreje a hrstky dalších asijských států vyvezly Spojené státy zboží v celkové hodnotě 227,6 miliardy dolarů, což byl nárůst o 3,7 procenta, zatímco vývoz do EU za stejné období klesl o 13,9 procenta na 223,7 miliardy dolarů.

5. Pocta obětem Katyně

Ruský premiér Vladimir Putin se stal 7. dubna prvním ruským či sovětským představitelem, který vzdal poctu zhruba 22 tisícům polských válečných zajatců popravených v dubnu a květnu 1940 v Katyňském lese a na dalších místech sovětskou tajnou policií. Ruský lídr byl hostitelem polského premiéra Donalda Tuska na společné vzpomínkové slavnosti u příležitosti 70. výročí masakru. Povraždění zajatců nařídil po sovětské invazi do Polska v roce 1939 Stalin. Sovětský svaz popíral zodpovědnost za masakr až do roku 1990, kdy oficiálně uznal a odsoudil zabití zajatců i následné zastírání skutečnosti. Před Tuskovou návštěvou ruská státní televize vůbec poprvé odvysílala film "Katyň", který v roce 2007 natočil polský režisér Andrzej Wajda.

6. Islandská sopka

Obrovské mračno sopečného popela zastavilo v dubnu téměř na týden leteckou dopravu ve většině Evropy a způsobilo nejhorší narušení letecké přepravy od druhé světové války, přičemž se tak vůbec poprvé stalo v důsledku sopečné erupce. Hustý mrak se vytvořil poté, co islandská sopka Eyjafjallajökull, která byla 200 let nečinná, 13. dubna podruhé za jediný měsíc vybuchla. Úřady pro civilní letectví zastavily leteckou dopravu a uzavřely vzdušný prostor, takže miliony lidí uvízly na letištích a letecké společnosti i další odvětví zaznamenaly velké ztráty. Průlet oblakem popela může proudové letadlo ochromit. Aerolinky, které dohromady prodělávaly 200 milionů dolarů denně, obvinily letecké úřady z přehnané reakce. Železniční, autobusoví a lodní dopravci naopak rozšířili služby.

7. Záchrana pro Řecko

Po několikaměsíčním zápolení s nejhorší krizí eura za 11 let existence se Evropská unie a Mezinárodní měnový fond 2. května dohodly, že zachrání předlužené Řecko a uchovají stabilitu společné měny EU. Půjčka v objemu 110 miliard eur, která představuje vůbec první sanaci některého z členů eurozóny, přišla právě včas, aby Řecko nemuselo vyhlásit neschopnost splácet svůj suverénní dluh, jehož značnou část drží francouzské a německé banky. Finanční potíže Řecka se začaly šířit do dalších zemí eurozóny s vysokými schodky, jako jsou Portugalsko, Irsko a Španělsko, což ohrožuje finanční zdraví celé Evropské unie. Zdráhavé Německo coby největší dárce odkládalo hluboce nepopulární záchranu až do chvíle, kdy se Řecko přihlásilo k režimu drastických úspor, aby snížilo svůj deficit a státní dluh.

8. Fotbalové MS v Africe

Devatenácté mistrovství světa ve fotbale se vůbec poprvé konalo na africké půdě, konkrétně od 11. června do 11. července v Jihoafrické republice. Hrdina boje proti apartheidu Nelson Mandela vedl intenzivní kampaň, aby tento nejpopulárnější sportovní podnik na světě dostal do své země - doufal, že mistrovství sjednotí jeho dosud ostře rozdělený národ a rozptýlí negativní stereotypy o černém kontinentu. A přestože jihoafrická reprezentace vypadla už v základní skupině, mnozí z 49 milionů obyvatel této fotbalem poblázněné země dál fandili dalším africkým týmům. Pojali tuto slavnostní příležitost jako šanci ukázat pokrok své země od dob apartheidu, kdy byla Jihoafrická republika vyloučená z většiny mezinárodních sportovních akcí. Finále hrané 11. července v Johannesburgu sledovalo na celém světě 700 milionů diváků, kteří viděli vítězství Španělska nad Nizozemskem 1:0.

9. Čína předstihla USA

Čína vůbec poprvé vystřídala Spojené státy v roli největšího spotřebitele energie na světě, uvedla v červenci ve své zprávě Mezinárodní energetická agentura (IEA). Čína ovšem výpočty IEA odmítla. Agentura se sídlem v Paříži prohlásila, že Čína v roce 2009 spotřebovala 2,252 miliardy tun energetických zdrojů - surové ropy, jádra, uhlí, zemního plynu a obnovitelné energie. To bylo o 4 procenta více než Spojené státy. Až do loňského roku byly největším spotřebitelem energie po dobu více než sto let USA. Ještě před deseti lety přitom byla celková spotřeba energie v Číně oproti USA poloviční. Ačkoliv zveřejněné údaje nebyly vzhledem k deset let trvajícímu dvoucifernému hospodářskému růstu Číny zcela překvapivé, čekalo se, že Říše středu překoná USA ve spotřebě energie až po roce 2015.

10. Bionické nohy

Dvojice vynálezců z Nového Zélandu představila první bionické nohy na světě, které paraplegikům umožňují stát, chodit a stoupat do schodů. Richard Little a Robert Irving přišli se svým nápadem před sedmi lety, kdy je inspiroval robotický exoskeleton Sigourney Weaverové z filmu Vetřelci. Osmatřicetikilogramové, joystickem ovládané robotické nohy s názvem Rex poprvé vyzkoušel 15. července Hayden Allen, třiadvacetiletý technik, který po nehodě na motocyklu před pěti lety ochrnul od hrudníku dolů a lékaři mu sdělili, že už nikdy nebude chodit. Nyní učinil od nehody vůbec první kroky. Na tiskové konferenci prohlásil, že si opět připadal jako normální člověk. "Ze společenského hlediska bude schopnost hovořit s někým z očí do očí velkým přínosem," uvedla agentura AFP. Očekává se, že se nohy Rex začnou na Novém Zélandu prodávat do konce roku 2010 a ve zbytku světa do poloviny roku 2011.

11. Stát dělníků propouští dělníky

Třináctého září Kuba v rámci největší přestavby svého hospodářského systému od komunistické revoluce v roce 1959 oznámila, že do března 2011 propustí 500 000 státních zaměstnanců, což je 10 procent pracovní síly, a že má v plánu zrušit dalšího půl milionu pracovních míst ve veřejném sektoru. Vláda chtěla, aby soukromé firmy přijaly více zaměstnanců, když uvolnila pravidla pro podniky neřízené státem. Pouze asi 10 procent zaměstnanců v tomto karibském státě dnes může právoplatně provozovat vlastní firmu, avšak propuštění státní zaměstnanci budou ponoukáni k tomu, aby si zakládali vlastní malé podniky nebo se snažili sehnat zaměstnání v soukromých družstvech, která budou vůbec poprvé povolena. Fidel Castro sdělil v září časopisu Atlantic, že kubánský hospodářský model už nefunguje, avšak později prohlásil, že jeho slova byla špatně interpretována.

12. Zakáz zakrývání obličeje

Francouzský Senát schválil 14. září poměrem hlasů 246:1 vůbec první evropský zákaz oděvů zahalujících tvář, jako je islámská burka. Zákonodárci uvedli, že toto opatření, které Národní shromáždění schválilo 13. července, má za cíl zajistit rovnost pohlaví a důstojnost a bezpečnost žen, ale i podpořit sekulární hodnoty Francie a její způsob života. Ženy, které budou nosit šátek či oděv zakrývající celou tvář, mohou dostat pokutu 150 eur nebo se budou muset zúčastnit kurzu francouzského občanství. Člověk přistižený při tom, že někoho nutí takový šátek nosit, může dostat pokutu 30 000 eur a strávit rok ve vězení. Ve snaze předejít napadení zákona pro neústavnost francouzským Nejvyšším soudem se v jeho znění konkrétně nehovoří o šátcích ani o burkách a pouze se konstatuje, že si nikdo nesmí zakrývat obličej, není-li o to právoplatně požádán nebo nemá-li řádné povolení. Pouze asi 1900 žen z pětimilionové muslimské populace ve Francii - největší v Evropě - si tvář plně zahaluje.

Foto: Reuters