Za sto švýcarských franků lze nyní koupit 105 amerických dolarů. Nikdy v moderní historii nebyla měna alpské konfederace tak silná. Do "bezpečného přístavu", jak je přesun prostředků do švýcarského franku tradičně chápán, lákají investory kromě potíží ostatních měn velmi solidní výsledky i aktuální výhledy tamní ekonomiky.

Maxima 1,059 dolaru za frank bylo dosaženo v úterý pod dojmem špatných zpráv týkajících se americké spotřebitelské důvěry a dalšího poklesu cen domů v USA.

Švýcarský frank roste také vůči euru. Nyní je mírně pod úrovní 80,35 eurocentu, což je rekord dosažený krátce před vánočními svátky.

"Švýcarská ekonomika je navzdory síle franku stále ve fázi rychlého zotavení," řekla agentuře Bloomberg analytička Ursina Kubliová z curyšské banky Sarasin & Cie. "Možná můžeme v roce 2011 očekávat jisté ochlazení, ale nyní je tamní ekonomika pevná," dodala.

Podle v úterý zveřejněné prognózy největší švýcarské banky UBS vzroste v roce 2011 spotřebitelská poptávka v zemi o solidních 1,7 %. Bude tažena především silným přílivem imigrantů, nízkými úroky a klesající nezaměstnaností.

Pro investice do franku mluví fakt, že Švýcarsko vykazuje velký obchodní přebytek a má v pořádku veřejné finance. Nízký deficit státního rozpočtu odlišuje Švýcarsko od Velké Británie, další významné evropské země s vlastní měnou.

"Švýcarský frank je silně podporován fundamentálními ukazateli, averzí k riziku a tím, že lidé diverzifikují své investice dosud uložené v eurech," říká měnový analytik dánské společnosti Nordea Niels Christensen.

Vůči dolaru letos švýcarský frank získal 8,8 procenta a vůči euru dokonce 18 %. Dlouhodobý horizont ukazuje sílu franku ještě názorněji. Od počátku 70. let, kdy se dolar i formálně odpoutal od zlata a ostatní měny od něj, se švýcarský frank vůči dolaru zhodnotil o víc než 450 procent. "Souboj" s eurem trvá jen jednu dekádu, ale i za tu dobu frank z pohledu eurozóny posílil o více než čtvrtinu.

Další posilující měnou je japonský jen. Za letošní rok vůči dolaru posílil téměř o 12 procent a při aktuálním kurzu pod 82 jeny za dolar je blízko patnáctiletého maxima. Stejně jako Švýcaři také Japonci vzdali pokusy bojovat se silnou měnou pomocí intervencí. Příliv soukromého kapitálu byl příliš silný.

Australský dolar má nyní hodnotu 1,0118 dolaru amerického, což je jen zlomek centu od listopadové ho rekordu. Austrálie těží z vysokých cen komodit, což je faktor, který žene vzhůru i hodnotu jihoafrického randu. Tato měna za poslední dva roky vůči dolaru posílila o téměř 40 procent.

 

Očekáváme, že švýcarský frank zůstane silný. Platí to zejména pro první pololetí příštího roku, protože lze předpokládat, že se vyhrotí krize eura.
Ursina Kubliová, měnová analytička banky Sarasin & Cie

 

Letošní zhodnocení švýcarského franku

VŮČI EURU
18%

VŮČI DOLARU
8,8%

HISTORICKÝ REKORD Z 28. 12. 2010
94,5 centimu za dolar


JISTOTA
Sázka na švýcarský frank se v nejistých dobách vyplácí. Pokud se krize eurozóny prohloubí, frank si svou sílu udrží.
FOTO: BLOOMBERG