Od 1. ledna musí řidiči vybavit své auto novou lékárničkou, která oproti původnímu obsahu přidává několik novinek nebo vylepšuje už stávající předměty, jako například nůžky. Ty musí mít nově zaoblené hroty s minimální délkou 15 centimetrů. Díky tomu by měly být schopné přestřihnout například bezpečnostní pás, což staré většinou nezvládaly.

Nůžky ale nejsou jedinou novinkou. Česká autolékárnička si vzala příklad ze slovenské a od začátku roku 2011 přidává obrazový a textový návod k poskytnutí první pomoci.

Nová je i termoizolační fólie, která má udržet zraněného v teple, stejně tak resuscitační maska a rouška. Za starou lékárničku hrozí až dvoutisícová pokuta.

S příchodem novinky se lidé začínají zbavovat původní lékárničky. Když už neskončí ve výbavě domácnosti, rozhodně by neměla putovat do popelnice. Zajímá se o ni totiž hned několik charitativních organizací i česká armáda. Například vojáci z Žatce a Lipníka nad Bečvou shromáždí lékárničky, které pak odvezou do Afghánistánu. Tam pomohou místní armádě a policii. "Od začátku roku 2011 budou příslušníci 7. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu Lógar působit v Afghánistánu. Lékárničky, které neodpovídají naší legislativě, tam mohou ještě hodně pomoci. Národní armáda a policie tam nemá dostatek zdravotnických prostředků," řekla mluvčí velitelství 4. brigády rychlého nasazení v Žatci Lada Kovářová. O neplatné autolékárničky má zájem i charitativní organizace Adra.


Obsah autolékárničky od 1. 1. 2011

Leták o postupu při zvládání dopravní nehody
Izotermická fólie o rozměrech nejméně 200x140 cm
Nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty
Chirurgické rukavice v obalu
Plastová rouška o velikosti 20x20 cm a tloušťce 0,05 mm
Resuscitační maska s výdechovou chlopní a filtrem
Pryžové škrticí obinadlo
Obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm
Obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm
Třícípý šátek z netkaného textilu
Náplast na cívce
Náplast s polštářkem

Související