Naši východní sousedé sáhnou od nového roku hlouběji do peněženek kvůli vládnímu balíku úsporných opatření, který má přispět k ozdravení veřejných financí. Zvýší se například ceny energií a dálničních známek. Každá domácnost si tak podle přepočtu ministerstva financí připlatí 25,6 eura (zhruba 650 Kč) měsíčně.

Nejvýrazněji by do cen mohlo zasáhnout zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) o jeden procentní bod na 20 procent. Některé firmy však slíbily, že vyšší DPH vykompenzují ze svého zisku. Na původní úroveň by se měla sazba daně dostat poté, co se vládě podaří stlačit schodek veřejných financí pod požadovaná tři procenta výkonu ekonomiky z téměř osmi procent očekávaných v tomto roce.

Kvůli zvýšení spotřební daně podraží cigarety, zrušení daňových výjimek by se mělo projevit ve zvýšení cen pohonných hmot včetně zkapalněného zemního plynu (LPG). Vzhledem k nesouhlasu některých vládních poslanců zatím nestoupne zdanění piva, koalice se však už dohodla, že spotřební daň nakonec v příštím roce zvýší. Naopak, některé položky si už Slováci nebudou moct odečítat z daně z příjmu.

Poprvé od roku 2006 domácnostem od ledna zdraží zemní plyn, a to o 4,47 procenta. Důvodem je hlavně oslabení eura vůči dolaru, kterým země platí za dovoz plynu z Ruska. Hlavně kvůli podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů si rodiny připlatí za elektřinu, a to bezmála o pět procent. Stane se tak navzdory tomu, že parlament nedávno schválil omezení podpory zejména solárních elektráren. Mírně vzroste poplatek za čištění odpadních vod.

Řidiči osobních aut zaplatí více za jízdu po dálnicích a rychlostních silnicích, ceny dálničních známek se zvýší o zhruba dvě pětiny. Autobusy a nákladní auta za použití vybraných silnic platí od začátku tohoto roku mýtné.

Slovensko není jedinou zemí, která prosadila úsporná opatření. Kroky na ozdravení státní pokladny podnikly i další evropské státy včetně zadluženého Řecka a Irska, které získaly zahraniční finanční pomoc, šetří i vláda v Česku. Úspory kritizovali odboráři, kteří ve vícero evropských zemích uspořádali rozsáhlé demonstrace.

Související