Majitelé Sazky v čele s Českým svazem tělesné výchovy mají nyní hned několik možností, jak postupovat v kauze předlužené loterijní společnosti Sazka dál. Se svým vlastním plánem, jak Sazku ozdravit, k nim přišel totiž i finančník a miliardář Radovan Vítek. Ten vlastní dvě pohledávky za Sazkou v souhrnu za 830 milionů korun, které koupil od bank. Ty už jsou po splatnosti. Vítek, který je největším věřitelem Sazky, tak od 17. ledna může poslat společnost do insolvenčního řízení.

Penta chce vstoupit do Sazky. Ale její vedení v čele s Hušákem musí pryč - čtěte ZDE

Na záchranu Sazky dáme miliardy, slibuje majitel konkurenční Fortuny - VIDEO ZDE

To ho staví do velmi dobré pozice. Vítkovi jde totiž hlavně o některé pozemky, které Sazka vlastní, a také o budovu, ve které loterijní společnost sídlí. Podle informací HN některé akcionáře obcházel a vysvětloval jim své plány se Sazkou ještě před svým odjezdem na dovolenou, ze které se vrací po Novém roce.

Stále atraktivní sousto

I přes obrovské problémy je Sazka stále atraktivní společností. Generuje miliardový roční zisk a samotná značka Sazka má obrovskou hodnotu - podle European Brand Institute skoro jedenáct miliard korun.

Vítek ještě před pár dny tvrdil, že jestli bude Sazka živá či mrtvá, je mu jedno. Z Karibiku, kde odpočívá, pověřil majitele olomoucké fotbalové Sigmy Josefa Lébra vyjednáváním se sportovními svazy, jejichž členové jsou akcionáři Sazky. Devětačtyřicetiletý olomoucký miliardář Lébr kromě fotbalu podniká v realitách a ve finančních službách, spoluvlastní například družstevní záložnu Creditas. Vítek tvrdí, že s Pentou, která oznámila svůj zájem Sazku převzít, své kroky nijak nekoordinuje. A Lébr sám řekl HN, že "jsme konkurentem Penty. S Pentou jsme nevyjednávali".

Podle Lébra je Vítek připraven do Sazky vložit i další peníze. A nebude zřejmě sám. "Já sám jsem tam ochoten vložit také své prostředky, menší, v řádech stamilionů korun," dodal Lébr. Vítek navíc pro server motejlek.com prohlásil, že chce skoupit všechny další dluhy a vydané dluhopisy.

Miliardy je připravena do Sazky nalít i Penta, pokud s akcionáři nakonec dojedná svůj vstup do společnosti. Podle partnera Penty Marka Dospivy bude loterijní společnost potřebovat v příštím roce až tři miliardy korun.

Každopádně pokud boj o Sazku vyhraje Penta či Vítek s Lébrem, spočítané to má současné vedení v čele s Alešem Hušákem. Pro Pentu je jeho konec podmínkou vstupu do Sazky, Lébr pak řekl HN, že i podle jeho plánu by muselo odejít celé vedení, které by nahradili "ekonomové, právníci a lidé, kteří umí dělat s penězi a řídili by firmu tak, jak se má firma řídit".

I s Hušákem se musí počítat

Za současným vedením ale zatím stojí největší akcionář, ČSTV. Hušák se svým vyjednávačem Martinem Ulčákem připravili vlastní plán, který spočívá v prodeji zbytného majetku a zprůhlednění hospodaření. Jejich plán bude ale jen rétorickým cvičením, pokud se jim nepodaří sehnat do poloviny ledna peníze. V té době totiž bude Sazka dlužit přes jeden a půl miliardy korun Vítkovi, věřitelským bankám a držitelům dluhopisů, kterým musí zaplatit minimálně úrok.

Postoj ČSTV bude pro pokračování celého "příběhu Sazka" nyní klíčový. Uvědomují si to Penta i Vítek, kteří kolem sportovních svazů a sdružení krouží a zaklínají se "změnou financování českého sportu". Například v plánu Penty jsou podle Dospivy návrhy, jak by mohly téct sportovcům peníze z ozdravené Sazky, Lébr chce počátkem ledna svazům také představit svou a Vítkovu představu, jak by z celé transakce mohl sport něco získat. To má přesvědčit sportovce, aby akcie Sazky prodali.

Miliardáři kolem Sazky

Radovan Vítek & Josef Lébr

Do dění kolem Sazky promluvil další miliardář. Finančník Radovan Vítek, který je největším věřitelem loterijní společnosti, si "najal" pro vyjednávání se sportovními svazy Josefa Lébra. Devětačtyřicetiletý Lébr podniká v realitách a ve finančních službách, spoluvlastní například družstevní záložnu Creditas. Je také šéfem fotbalové Sigmy Olomouc.

Marek Dospiva a Penta

Ve hře je také Marek Dospiva a finanční skupina Penta. Ta už dala nabídku ČSTV a ostatním svazům, že od nich Sazku odkoupí, restrukturalizuje, umoří dluhy a bude jim platit určitou roční finanční částku. Kolik přesně hodlá investovat, Dospiva nespecifikoval, má jít ale o stamiliony korun.

Martin Ulčák & Aleš Hušák

Majoritní akcionář Sazky, ČSTV, respektive jeho šéf Pavel Kořan, stále stojí za šéfem společnosti Alešem Hušákem. Ten angažoval pro vyjednávání s věřiteli a bankami miliardáře Martina Ulčáka, který stojí například za tabákovým velkoobchodem Geco. Na rozdíl od ostatních musejí ale spoléhat na jednání. Sazka ani Ulčák sami peníze na splátky dluhu nemají.