Kdo v politice a byznysu něco znamená, je ve Špindlerově Mlýně. A dalo by se dodat - kdo něco opravdu znamená, má byt v nově otevřeném komplexu Savoy, který postavila pražská developerská firma Sekyra Group. Zdejší zvonky by se mohly číst zejména jako přehled vlivných v pražské politice a byznysu.

Jezdí sem třeba ředitel Pražské teplárenské Ladislav Moravec, šéf finanční skupiny Penta Marek Dospiva nebo bývalý ředitel ČD Cargo Josef Bazala. Apartmány zde vlastní také lidé napojení na vlivného lobbistu a podnikatele Romana Janouška - především pak společnost Breva, kterou ovládá Janouškův obchodní partner Zoran Kazimirovič.

Hned dva byty a jeden nebytový prostor si v luxusním komplexu Savoy pořídila rodina bývalého starosty Prahy 1 a člena výkonné rady ODS Filipa Dvořáka. Vše si za zhruba 17 milionů korun koupil Dvořákův osmdesátiletý otec.

Není to první podobná koupě. Skandálem skončila transakce v roce 2002, kdy si Dvořákův otec koupil ve Špindlerově Mlýně rekreační byt od společnosti Navatyp za poloviční cenu. A to v době, kdy Navatyp od Prahy, v jejímž vedení Dvořák seděl, získával zakázky. (Kromě něj byty tehdy podezřele výhodně získali také bývalý náměstek primátora Rudolf Blažek či tehdejší magistrátní šéf investic Josef Macko.) V případě Savoye však Dvořák starší na byty slevu nezískal.

Populární adresy ve Špindlerově Mlýně
- kliněte si na obrázek

Populární adresy ve Špindlerově Mlýně

Stejně jako Navatyp je však i společnost Sekyra Group, která byty stavěla i prodávala, nerozlučně spojená s Prahou. Buduje v hlavním městě velké developerské projekty (například kancelářské, obchodní a rezidenční centrum na Rohanském ostrově, revitalizace nákladového nádraží na Žižkově a podobně) a je závislá na politickém rozhodnutí o změně územního plánu.

"V našem domě vlastně skoro žádní politici nebydlí. Jen pan Dvořák a byt tam má i Tomáš Hrdlička (vlivný politik pražské ODS - pozn. red). Oba si to ale koupili za zcela standardní ceny. Jen nebytové prostory byly levnější, protože se špatně prodávaly," vysvětluje mluvčí Sekyra Group Leoš Anderle.

HN požádaly o vyjádření i samotného Dvořáka, ale nezvedal telefon, na SMS neodpověděl a bez reakce zůstal i vzkaz zaslaný přes jeho mediálního poradce Marka Beneše.

Z veřejně dostupných informací lze zjistit, že pokud nákladnou investici za svého otce platil exstarosta Dvořák, tak si ji dovolit mohl. Jen v majetkovém přiznání za rok 2009 uvedl, že si jako živnostník na konzultacích vydělal přes devět milionů korun za poradenství v oblasti developerských projektů.

Co však není známé, jsou jeho klienti. Politik totiž odmítá říct, kdo si od něj služby objednává a pro koho a co dělá. Pokud by mezi nimi byly společnosti napojené na investice v Praze, celý obchod by měl rázem rysy střetu zájmů.

V Savoyi si pořídila byt také manželka vlivného politika ODS Tomáše Hrdličky. Za svůj byt platila přes sedm milionů korun, aniž by si brala hypotéku.

Mimochodem, sám Hrdlička si podle svých majetkových přiznání, která odevzdával jako radní městské části Praha 10, vydělal od roku 2007 zhruba 2,7 milionu korun. Z toho si ale za 2,2 koupil nový automobil. Také Hrdlička HN na dotazy o tom, kde si jeho rodina na apartmán vydělala, neodpověděl.