Sedm let po vstupu do Evropské unie se Češi stanou právoplatnými Evropany. Alespoň co se týká pracovních příležitostí. Německo a Rakousko totiž příští rok plně otevřou svůj pracovní trh lidem z nových členských států unie.

Ve všech zemích EU přestávají platit od 1. května 2011 takzvaná přechodná období, která pohyb pracovníků omezovala. Posledními dvěma státy, které ustanovení ruší, jsou sousední Rakousko a Německo. Tyto země se po rozšíření unie v roce 2004 obávaly, že jejich pracovní trhy zaplaví levná síla z nových členských zemí. Proto její zaměstnávání částečně blokovaly.

Německý nebo rakouský zaměstnavatel musel úřadu práce dokládat, že na inzerovanou pozici nesežene kvalitního kandidáta ze své země a musí se poptávat v nových členských státech, například v Česku, Slovensku nebo v Polsku.

Uvolnění německého a rakouského trhu práce však bude směrem k Česku zřejmě jen formalita. Češi totiž nejsou v hledání práce za hranicemi nijak zvlášť aktivní.

"Spíše je to tak, že kdo v zahraničí pracovat chtěl, už tam je," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová.

Oba zmíněné pracovní trhy navíc nebyly pro Čechy v uplynulých letech uzavřeny úplně. Německo například loni zrušilo "blokádu" pro absolventy vysokých škol a Rakousko zase umožnilo zaměstnání 800 řemeslníků z nových členských zemí.

Po vstupu do EU v roce 2004 odjela do Evropy pracovat asi jen čtyři procenta Čechů. "V roce 2006, když jsme dělali poslední výzkum, uvažovalo o práci v EU 17 procent Čechů. Pro většinu z nich to bylo ale jen v rovině úvah, nic konkrétního si nezařizovali," říká analytička Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí Jana Vavrečková.

Podle ní Češi na rozdíl třeba od Poláků nebo Slováků nemají takovou potřebu cestovat za prací do ciziny. "Je u nás stabilnější prostředí a vyšší mzdy," vysvětluje Vavrečková.

Jedinou významnější zaměstnaneckou skupinou, která by mohla pracovní příležitosti v Německu nebo Rakousku od příštího roku využít, jsou čeští lékaři. Ti jsou velmi nespokojení s platy a téměř čtyři tisícovky již podepsaly výpověď. Podle odborářů asi tisícovka vzbouřených doktorů zamíří do zahraničí, kromě Rakouska a Německa také například do Británie, USA nebo arabských zemí.

Podle nedávno zveřejněného výzkumu Institutu pro sociální a ekonomické otázky jsou na tom Češi navíc velmi špatně se znalostí cizích jazyků. I to jejich možnostem na evropských pracovních trzích zrovna nenahrává. Žádnou cizí řečí se není schopno domluvit 54 procent lidí. Angličtinu zvládá na slušné úrovni 27 procent lidí, němčinu asi 22 procent.

 

Znalost jazyků

54

54 procent obyvatel Česka neumí žádný cizí jazyk

 

27

27 procent Čechů ovládá jeden cizí jazyk (nejčastěji angličtinu, druhá je němčina)

zdroj: www.isea-cz.org