Zřejmě ani příští rok nepřinese tuzemskému pracovnímu trhu přílišné zklidnění. Oproti současnému stavu by míra nezaměstnanosti měla buď stagnovat, v horším případě i mírně vzrůst. Nejhorší situaci čeká stavebnictví, vyplývá z odpovědí analytiků trhu práce.

"Příští rok nebude pro oživení trhu práce příliš příznivý. Ačkoliv zpracovatelský průmysl má z hlediska dopadů globální recese to nejhorší za sebou, v roce 2011 řada odvětví zažije zpomalení vývoje," uvedl Milan Mostýn ze Svazu průmyslu a dopravy ČR

Nejvíce se přitom podle analytiků musí příští rok obávat o práci lidé pracující ve stavebnictví.

"To nyní zaměstnává přibližně 450 tisíc lidí. Odhady připouští ztrátu zaměstnání až 30 tisíc pracovníků," konstatoval Mostýn. Propad stavebnictví se podle něj může z hlediska počtu zaměstnanců nepříznivě projevit i v navazujících odvětvích výroby stavebních surovin.

Naopak nejlépe by na tom mohla být oblast průmyslu. Lehké oživování je patrné ve sklářském průmyslu, kde za loňský a předloňský rok přišla o práci třetina zaměstnanců. Postupně se zlepšuje situace v hutnictví či v chemickém průmyslu, kde se ale výraznější oživení předpokládá až v roce 2012.

Ani průmyslu se však podle některých analytiků problémy nevyhnou. Problémy mohou nastat v oblasti služeb. Některé obory totiž stále pociťují útlum tržeb, zvláště ty spojené s cestovním ruchem. Omezování počtu pracovních míst se zřejmě nevyhne ani státní a veřejné správě.