Desítky tisíc lidí, kteří dostávají od firmy jako benefit příspěvky na životní pojištění, mají poslední šanci si tyto peníze vybrat bez zdanění. Od nového roku totiž stát zruší daňovou výjimku a takovéto předčasné výběry budou nově zdaněny 15 procenty.

Klienti musí pojišťovnu o peníze požádat několik dní předem. U většiny pojišťoven bylo třeba požádat o vyplacení ještě před svátky. Axa stihne peníze včas vyplatit i při podání žádosti během příštího týdne. V ČSOB Pojišťovně je sice výplatní lhůta šest týdnů, ale klient může požádat o její zkrácení. Uhradí za to ale poplatek ve výši 0,5 procenta z vybírané částky.

Lidé více vybírají

Zdanění se mohou vyhnout jen klienti, kteří úspory vyzvednou formou takzvaného mimořádného odkupu, tedy že si vyberou jen část peněz a jejich smlouva běží dál.

Některé pojišťovny už zaznamenaly zvýšený zájem o tento druh výběru. "Registrujeme nárůst výběru těchto příspěvků asi 20 procent oproti standardnímu stavu," řekl například mluvčí pojišťovny AXA Marek Zeman.

Zdaněním firemních příspěvků chce ministerstvo zabránit obcházení placení daní. Firmy dnes posílají zaměstnancům nezdaněné peníze přes životní pojistky. A ti, místo aby si je nechali na účtu jako zajištění na stáří, si je krátce poté vybírají na spotřebu. Vyhýbají se tak dani z příjmu i odvodům sociálního a zdravotního pojištění, které by jinak zaplatili ze mzdy.

"Dojde k odstranění nesystémové a zneužívané výjimky v rámci stávající daně z příjmů fyzických osob," řekl mluvčí ministra financí Ondřej Jakob.

Daňový odpočet zůstává

Pojišťovny se bojí, že oblíbený benefit používaný k daňové optimalizaci tak ztratí pro firmy na atraktivitě.

Stát motivuje lidi k ukládání úspor na soukromé životní pojištění ještě prostřednictvím daňového odpočtu. O tuto výhodu ale klienti životních pojišťoven od příštího roku nepřijdou. Nadále si budou moci od daňového základu odečítat ročně až 24 tisíc korun. Tento limit je společný pro soukromé životní pojištění a penzijní připojištění. Podpora se ovšem může změnit v souvislosti s penzijní reformou, která se chystá nejdříve na rok 2012.

Peníze na životní pojištění vloni dostávalo od firem zhruba čtyři sta tisíc lidí. Přes 35 tisíc firem poslalo za celý rok 2,9 miliardy korun. Životní pojistky jsou oblíbeným manažerským benefitem a vyplácejí se například také jako odměny v dozorčích radách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru