Prokuratura v New Yorku chce v kauze zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers Holdings obžalovat z podvodu účetní a poradenskou společnost Ernst & Young. Tvrdí to zdroje ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ). Podle nich by mohla být obžaloba vznesena v civilním procesu už tento týden. Prokuratura se podle zdrojů WSJ domnívá, že Ernst & Young v bance používala kontroverzní účetní postupy.

Podle WSJ vzešel spor z toho, že banka používala kontroverzní účetní postup označovaný jako Repo 105. Soudem určený vyšetřovatel Anton Valukas tvrdí, že banka začala zmíněný účetní postup využívat v roce 2001, aniž by o něm informovala investory nebo regulační orgány. Metoda podle Valukase vytvářela dojem, že Lehman v roce 2008 snižoval objem investic na úvěr, i když ve skutečnosti to tak nebylo.

Lehman použil účet Repo 105, aby ze své bilance přechodně dostal částku 50 miliard dolarů, informoval už letos v březnu Valukas. Podle něj všechno nasvědčovalo tomu, že auditor pochybil a že svým jednáním zavdal příčinu k zahájení soudního řízení.

Ernst & Young: Postupovali jsme podle pravidel

Soudní spor se společností Ernst & Young bude patřit k těm z kategorie neobvyklých, tvrdí experti. Američtí prokurátoři totiž v minulosti auditorské společnosti obviňovali jen velmi zřídka, poslední velký případ se týká poradenské společnosti Arthur Andersen a jejího podílu na podvodech ve společnosti Enron. Ta kvůli účetním podvodům a vysokým dluhům vyhlásila bankrot, skandál ale nepřežil ani Arthur Andersen.

"Jsme pevně přesvědčeni, že v době, kdy jsme působili jako auditor pro banku Lehman Brothers, naše práce vyhovovala všem profesním standardům a že jsme postupovali podle pravidel, která byla v té době platná," podotkla mluvčí Ernst & Young. Kancelář generálního prokurátora se k informacím WSJ bezprostředně nevyjádřila.

Banka Lehman Brothers vyhlásila bankrot v polovině září 2008 a stala se symbolem globální finanční krize. Po krachu banky vstoupila krize do druhé a mnohem vážnější fáze než byla před pádem Lehman Brothers. Ze dne na den tehdy zamrzly úvěrové trhy, banky si přestaly vzájemně důvěřovat a začaly naopak zadržovat hotovost na svých účtech. Krach banky Lehman Brothers byl největším bankrotem v dějinách USA.