Španělská ekonomika bude v příštích několika letech dál trpět slabým růstem a vláda by v zájmu splnění cíle rozpočtového deficitu mohla být nucena k novým úsporným opatřením. Předpověděla to v pondělní zprávě o vývoji a výhledu španělské ekonomiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Klub, který sdružuje třicítku vyspělých zemí světa, doporučil Madridu pokračovat v reformách trhu práce a bankovního sektoru a reformovat důchodový systém.

Španělská ekonomika zřejmě zažije delší období vlažného růstu a v roce 2012 se hrubý domácí produkt země zvýší jen o 1,8 procenta, předpovídá OECD. Vláda pro přespříští rok čeká růst o 2,5 procenta.

Slabé vyhlídky ekonomického růstu jsou jedním z důvodů, proč investoři řadí Španělsko mezi země potenciálně ohrožené platební neschopností. Úrokové výnosy španělských dluhopisů během letošního roku od řecké krize zřetelně vzrostly. Pro vládu je tak dražší financovat rozpočtové deficity a splatné dluhy vydáváním nových dluhopisů.

Čtvrtá největší ekonomika eurozóny se počátkem tohoto roku vymanila z recese, která trvala rok a půl. Letos však pod tlakem vládních úsporných opatření, vysoké zadluženosti domácností a slabé spotřební poptávky ekonomika stagnuje.

Španělsko zatím postupuje ke splnění plánu ve snížení rozpočtového deficitu v příštím roce, kvůli slabému růstu a hrozbě neudržení škrtů ve veřejném sektoru by jej však dosáhnout nemuselo, upozorňuje zpráva OECD.

"Pokud k tomu dojde, bude zřejmě zapotřebí uvažovat o dodatečných konsolidačních opatřeních, která by zajistila dosažení fiskálních cílů," uvádí zpráva. Vláda by proto měla být připravena na další zvýšení daní, zejména daně z přidané hodnoty, píše OECD.

Pro oživení španělské ekonomiky budou podle OECD klíčové další změny trhu práce. Dosavadní reformy by se měly prohloubit a rozšířit a dotknout se zejména nepružného systému kolektivního vyjednávání, v jehož rámci se stanoví mzdy pro celé sektory. I v důsledku toho míra nezaměstnanosti v zemi dosahuje téměř 20 procent, dvojnásobku průměru eurozóny.

Nezaměstnanost podle zprávy sice příští rok zřetelně klesne, zůstane však na stále vysoké úrovni. To bude riziko pro osud hypotečních půjček u bank, zejména u zadlužených spořitelen. OECD upozornila, že sektor spořitelen musí i po nedávné restrukturalizaci projít dalšími reformami. zejména co se týče omezení kontroly, kterou nad nimi mají regionální vlády. Jako celek však španělský bankovní sektor vyšel z finanční krize dobře, konstatovala organizace.

Zásadní je pro ekonomiku rovněž důchodová reforma, kterou vláda hodlá představit v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle OECD musí zahrnovat zvýšení důchodového věku o dva roky na 67 let a omezení subvencí pro dřívější odchody do důchodu.