Vladimir Putin zanechal smíšené pocity, shodují se ruští komentátoři. Jeho optimistické odpovědi prý nedokázaly přebít pesimistické dotazy Rusů.

Premiér vystoupil v přímé televizní debatě ve čtvrtek večer. Putin chtěl svým spoluobčanům živě odpovídat na dotazy, které je trápí. Místo toho ale spíš trápil sebe, píší místní noviny.

"V Putinově obcování s lidem byly důležitější otázky než odpovědi," usoudily Vedomosti. Nahromadilo se tolik palčivých témat, že "ve státní televizi a v jednom z hlavních státních pořadů roku jsme viděli pesimistický obraz země".

Po otázkách na stav ekonomiky, která se prý dostává z krize, přišli dotazy také na nepokoje vyvolané nacionalisty v centru Moskvy a Petrohradu a na budoucí život Rusů na Kavkazu či na ohromné lesní požáry, jež trápily obyvatele v letních měsících.

Na řadu ale přišlo také bolestné téma zdražování komunálních služeb, na zanikající vsi, na rušení vlaků, na osud měst závisejících na jediné fabrice nebo na moskevské bohatství a chudobu regionů.

"Závěr je smutný: Vladimir Putin je u moci už více než deset let a včerejší bolestné otázky jsou následkem jeho práce," napsaly Vedomosti. Za klad však považují, že lid si je toho vědom.

Některé jeho odpovědi navíc odporovaly liberálním příslibům prezidenta Dmitrije Medveděva.

Hrozivě agresivní výstup plný nadávek

Putin podle listu Moskovskij komsomolec "vzácně nebyl v obraze". "Od politika nelze vyžadovat, aby vždy vystupoval skvěle a bez trapasů. Hlavní nejsou slova, ale činy. Soudí se, že Putin přinesl Rusku stabilitu. Ale dnes tato stabilita prochází zkouškou. Vydrží? Anebo budeme prosinec 2010 považovat za začátek sklouzávání po spirále pádu? Na odpovědi závisí nejen Putinova kariéra, ale bez přehánění i osud země," upozornil.

Předseda vlády podle Kommersantu vystupoval hrozivěji a dokonce agresivněji než dříve, kdy se naopak zdálo, že je více holubičí než ve skutečnosti. Tentokráte se rozhodl pro ukázku síly a dokonce sáhl po sprostých nadávkách. Možná po moskevských nepokojích usoudil, že národ má vidět tvrdého vůdce.

Letošní Putin v číslech

Kommersant vyčíslil i Putinovy rekordy: Letos hovořil čtyři hodiny a 26 minut (loni čtyři hodiny a jednu minutu a poprvé, v roce 2001, dvě hodiny a 20 minut). Pronesl 1271 návrhů a 19.298 slov složených ze 109.271 písmen (loni 1256 návrhů a 17.982 slov ze 102.985 písmen). Sešlo se 2,1 milionu dotazů, takže nepadl rekord z roku 2005 s 2,5 miliony otázek. I 78 odpovědí je mnohem méně než loňský rekord (87).

Kromě toho si premiér přečetl čtyři poděkování sobě samému a osm gratulací s přáními. Odpovídal hlavně na otázky sociální (22), následovaly dotazy ohledně domácí politiky (21) a ekonomiky (14); osobních otázek bylo sedm. V řeči nejčastěji použil zájmena "my" (v 386 případech) a "já" (261). Rusko vzpomněl v 31 případech, Ukrajinu osmkrát a Bělorusko sedmkrát.