Po státních zaměstnancích se budou muset příští rok uskromnit i poslanci, senátoři, soudci nebo státní zástupci. Senátoři totiž ve čtvrtek velkou většinou schválili snížení platů všech ústavních činitelů o pět procent. Třeba poslanci a senátoři tak budou mít příští rok základní měsíční plat místo dnešních 59 tisíc o tři tisícovky nižší. Ministři vlády pak budou brát místo dnešních 112 600 korun "jen" 106 900 korun měsíčně.

Chceme být solidární

Ministr financí Miroslav Kalousek tak v rozpočtu příští rok díky snížení platů ústavních činitelů ušetří dalších 160 milionů korun. Což není vzhledem k celkovým výdajům v rozpočtu ve výši 1179 miliard žádná horentní suma. Politici prý snížili platy sobě i soudcům a státním zástupcům hlavně proto, aby lidé, kteří příští rok pocítí zrušení sociálního příplatku, omezení přídavků na děti nebo zdanění stavebního spoření, viděli, že jsou ústavní činitelé schopní šetřit i na sobě.

"Jsem rád, že Senát potvrdil vůli k solidaritě s těmi, na které dopadají úsporná opatření, která jsou nezbytná. Ústavní činitelé musí jako ostatní respektovat, že je třeba šetřit na výdajích státu, že je potřeba napravit stav veřejných financí a že ty kroky musí být nezpochybnitelné," řekl po schválení svého návrhu v Senátu ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Základní platy poslanců a senátorů zůstanou zmrazené na 56 tisících korunách až do roku 2014. Naopak soudci a státní zástupci budou brát o pět procent méně jen v roce 2011.

Docela paradoxní je, že vládní návrh podpořili hlavně opoziční sociální demokraté, kteří mají v Senátu mírnou většinu.   Naopak spousta koaličních senátorů se buď hlasování zdržela, nebo dokonce hlasovala proti. "Cítíme solidaritu se zaměstnanci veřejné správy, a proto považujeme za správné, aby nám ten plat klesl. I když návrh nepovažujeme za ideální, nechtěli jsme ho vracet. Vzbudili bychom tím dojem, že sociálně demokratický Senát si odmítl snížit platy," vysvětlil šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.

Naráží na to, že pokud by senátoři vládní návrh vrátili zpátky poslancům, sněmovna by ho už nemusela do konce roku stihnout schválit. V tom případě by naopak hrubé platy poslanců, senátorů, členů vlády nebo prezidenta raketově vzrostly. Třeba poslanci by v případě neschválení zákona od začátku ledna 2011 začali brát místo dnešních 59 tisíc rovných 74 900 korun měsíčně.

Kubera: Tímhle si popularitu nezískáte

Jedním z koaličních senátorů, kteří hlasovali proti vládnímu návrhu, byl Jaroslav Kubera z ODS. Ten chtěl, aby se znovu platy začaly odvíjet od průměrného platu ve veřejné sféře. Jeho pozměňovací návrh přitom počítal také se snížením platů ústavních činitelů o pět procent. Jen k tomuhle škrtu došel jiným výpočtem a poslanci, senátoři, členové vlády i prezident měli mít zmrazené platy jen na rok, a ne až do roku 2014.

"Hlasoval jsem proti, protože si myslím, že můj pozměňovací návrh byl mnohem spravedlivější. Ti, kteří se pod vějičkou populismu naivně domnívají, že získali díky snížení platů poslanců a senátorů nějaké body, tak je ujišťuju, že nezískali. Protože obecně lidé sraby nemají rádi," zlobil se po hlasování Kubera.