NERV č. 1

V lednu 2009 založil Národní ekonomickou radu vlády tehdejší premiér Mirek Topolánek. Skupina 10 expertů a byznysmenů měla vládě pomoci překonat finanční krizi.

NERV č. 2

Druhý NERV založil současný premiér Petr Nečas. Ze stejných důvodů, ale politici jej nyní vnímají také jako nástroj, jímž může Nečas lépe kontrolovat práci ekonomických ministrů, kteří nejsou z jeho strany. Nový NERV má 17 členů, mezi nimi jsou známí ekonomové Jiří Rusnok, Daniel Münich, Michal Mejstřík, nově na návrh Věcí veřejných Jan Švejnar, ale i třeba prezidentův kancléř Jiří Weigl.

Je to sice hlavní poradní orgán vlády, ale samotnou vládu moc nezajímá. Po čtyřech měsících fungování NERVu, Národní ekonomické rady vlády, se ukazuje, že tým špičkových českých ekonomů pracuje zatím tak trochu "do zdi".

V pondělí zveřejnil NERV svoji několikaměsíční práci na důchodové reformě. Navrhl například, že by v roce 2035 odcházely do důchodu v 65 letech i ženy nebo, že by měl stát zavést povinné spoření u soukromých penzijních fondů. Dohromady šlo ale o obsáhlý soubor námětů a hodnocení.

A reakce? Prakticky žádná. Politici parlamentních stran teprve zahajují po dlouhé době první vážná jednání o tom, jak vyřešit důchodovou krizi. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 navíc už několikrát zopakoval, že důchodová reforma bude jeho dílem.

"Na pracovní skupinu NERVu o důchodech nechodím. Probírají se tam záležitosti spíše technického charakteru," naznačil celkem jasně ministr Drábek svůj vztah k poradnímu orgánu vlády.

Nečasova pistole

První NERV založil v lednu 2009 tehdejší premiér Mirek Topolánek. Tým ekonomů a byznysmenů měl pomoci jeho kabinetu najít cestu z finanční krize. Premiér Petr Nečas NERV resuscitoval letos v srpnu. Důvod zůstal stejný.

Politici z jeho okolí ale brzy prozradili to, co bylo poměrně zjevné - Nečas potřeboval také nástroj na kontrolu a korekci ministrů z jiných stran. Především na ambiciózního ministra financí a hlavní postavu konkurenční TOP 09 Miroslava Kalouska. Tým "nezávislých" autorit je k tomu ideální.

Pravdou je, že Nečas ještě NERV v tomto smyslu nepoužil. Zatím nemusel, hlavní reformní práce, a tedy i možné spory, vládu teprve čekají. Na druhou stranu NERVu zadal stejná témata, na kterých pracují i někteří ministři. Ve chvíli, kdy by ve vládě vznikl spor, nebude pro premiéra obtížné argumentovat prací poradců.

Nelze říci, že by NERV pracoval jen pro premiéra, ale právě Nečas je jediným členem vlády, který na jednání celého NERVu pravidelně dochází. "Tak třeba ministr financí (Kalousek) u nás byl jednou, po deseti minutách řekl, že si musí odskočit na cigaretu, jestli někdo nejde s ním, pak si skutečně odskočil, a už se nevrátil," řekl HN v neformálním rozhovoru jeden ze členů NERVu.

Až budu chtít radu...

Ministr pro místní rozvoj Milan Jankovský z Věcí veřejných se podle svých slov zúčastnil "jednou dvakrát" jednání skupiny NERVu, která měla na starosti veřejné zakázky. Tedy to samé, co on. Tým poradců, který vedl ekonom Pavel Kohout, začátkem října zveřejnil soubor patnácti opatření. Na tiskové konferenci s premiérem Nečasem a bez ministra Jankovského.

"Mělo to být tak, že NERV něco připraví, předloží vládě nebo mému úřadu, společně to probereme a pak se to zveřejní. To se nestalo. Ale na druhou stranu v tom nevidím velké drama. Je to prostě jen poradní orgán vlády, já za veřejné zakázky odpovídám, já připravuji změny zákonů a teprve pokud budu potřebovat poradit, je tu NERV," řekl ministr Jankovský.

Samotní členové NERVu vnímají, že ministry jejich práce zase tak moc nezajímá. "Máte pravdu, jedeme tak trochu po dvou kolejích, ale nevidím v tom nic špatného. Jsme tu hlavně kvůli tomu, abychom poradili a doba, kdy tuhle funkci budeme moci uplatnit, teprve přijde s reformami," řekl člen expertního týmu, ekonom Jiří Rusnok.

Někteří jeho kolegové ale pod podmínkou anonymity připouštějí, že jim jejich současné postavení tak docela nevyhovuje. "Bylo by lepší, kdybychom měli výraznější pozici, kdyby s námi ministři víc spolupracovali. Někdy máme poměrně vágní zadání a naše práce není nejen dost vidět, ale je otázkou, jestli vůbec k něčemu bude," řekl jeden z nich.