Generální ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček bude od ledna brát o pět procent méně. Pevná část jeho mzdy bude 156.750 korun a pohyblivá část 68.400 Kč. Maximální výše roční odměny bude odvozená z dvacetinásobku hrubé měsíční mzdy zaměstnanců ČT za předcházející rok. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla Rada České televize.

"Všude se ve veřejné sféře snižují platy a myslíme si, že je správné, že se i generální ředitel České televize bude podílet na snižování platů aspoň pětiprocentním podílem," řekl předseda Rady ČT Jiří Baumruk. O pět procent by se podle Baumruka měly snížit také platy dalších manažerů. Podle signálů, které k němu pronikly, se při kolektivním vyjednávání údajně jedná o tom, že by se neměly zvyšovat platy zaměstnanců ČT.

Rada ČT bude nově generálního ředitele televize hodnotit vždy po půl roce. Nyní to dělá čtvrtletně.

Rada změnila i kritéria, podle kterých se rozhodne, zda bude pohyblivá část a odměna generálnímu řediteli vyplacena v plné výši. Kritérii bude například přiměřené cash-flow bez podrobnějšího určení, spokojenost Rady ČT s plněním usnesení a sledovanost. Sledovanost nadále nebude hodnocena ve skupině lidí mezi 15 a 64 roky věku, ale ve věkové skupině od čtyř let výše. Také se zvýší ukazatel podílu na sledovanosti z 25 na 26 procent.

"Jednak Česká televize kritérium sledovanosti celkem snadno plní, tak si myslíme, že je potřeba nastavit laťku o něco výše, aby ji to motivovalo, jednak se ještě více (ČT) soustředí na dětskou tvorbu a pořady pro děti," řekl Baumruk k důvodům změny některých kritérií. Proto se snížila hranice na čtyři roky.

Generální ředitel Janeček uvažuje, že začne na webu zveřejňovat honoráře umělců, se kterými veřejnoprávní stanice spolupracuje. Ředitel chce zároveň odtajnit i náklady na výrobu jednotlivých pořadů.

"Stejně jako je veřejně známý můj plat, proč by koncesionář neměl vědět, kolik si vydělá ten který scenárista, režisér, herec," řekl začátkem prosince Janeček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru