Basketbalisté Prostějova porazili ve Vyzývacím poháru na domácí palubovce německý Telekom Baskets Bonn 86:63 a s předstihem si zajistili postup mezi nejlepších šestnáct týmů. Hanáci zcela dominovali druhému poločasu, v tom prvním se ještě oba týmy střídaly ve vedení.

"V úvodním poločase se nám ještě hra tolik nedařila. Po změně stran jsme hráli mnohem lépe v obraně a nedovolili soupeři dostat se do hry," řekl trenér Hanáků Peter Bálint. "Po získání náskoku jsme se dostali do pohody, dařily se nám i jednoduché střelecké pokusy, které nám nevycházely v posledním pohárovém utkání v Novém Mestě. Proti zónové obraně Bonnu jsme už v závěru neměli problémy," dodal kouč.

Domácí basketbalisté vstoupili do zápasu nepřesvědčivě. Dopláceli na zbytečné ztráty míčů a byli nejistí v koncovce. Německý tým těžil z rychlých protiútoků a získal sedmibodový náskok. Z chvilkové krize vytáhl Prostějov prvním košem až ve 3. minutě Lawrence. Hanáci rychle získali sebevědomí, srovnali na 7:7, jenže vzápětí jim soupeř opět odskočil na rozdíl šesti bodů.

Trenérovi Peteru Bálintovi pak vyšel tah se zařazením Veikalase místo Bohačíka. Lídr české ligy zpřesnil hru a v závěru první čtvrtiny šňůrou 14:2 získal vedení 22:16. Výkyvy ale provázely oba týmy i ve druhé čtvrtině. Slibný náskok domácí basketbalisté ztratili a měli dokonce čtyřbodové manko. Ani německý celek ale nevynikal přesností a chybami umožnil soupeři otočit výsledek. Slabinou Bonnu byly trestné hody, jejichž přesnost se dlouho pohybovala pouze na 20 procentech.

Ve druhém poločase už Prostějov svého protivníka přehrál kombinační přesností a jistějším zakončením. Vedle přesně střílejícího Veikalase měli hosté problémy s bráněním průniků dravého Lawrence do podkošového prostoru. Naopak domácí pivoti jen s obtížemi zastavovali 210 cm vysokého Ohlbrechta. Prostějov si ale budoval náskok a německý tým se pokusil obrátit vývoj přechodem na zónovou obranu, kterou ale prostějovští basketbalisté rozebrali přesnými tříbodovými střelami Veikalase a Prášila.

Prášil ze čtyř tříbodových pokusů pouze jednou minul koš a cestu k vítězství spatřoval právě v jisté koncovce. "Hráli jsme v pohodě, dobře jsme hledali výhodné pozice. V závěru nám zónová obrana Bonnu vyhovovala, neboť na tuto taktiku máme v kádru hodně kvalitních střelců," uvedl Prášil.

Utkání základní skupiny E Vyzývacího poháru:

BK Prostějov – Telekom Baskets Bonn 86:63 (22:16, 37:33, 62:49)

Nejvíce bodů: Veikalas a Nicholson po 19, Lawrence a Prášil po 11 – Ohlbrecht 16, Campbell 13, Jaacks 9. Trestné hody: 24/15 – 18/10. Fauly: 20:24. Trojky: 9:5.

1. Prostějov 5 4 1 392:363 9

2. Novo Mesto 4 3 1 307:282 7

3. Bonn 5 2 3 388:399 7

4. KK Záhřeb 4 0 4 288:331 4