V panice prchající plážoví turisté, hotelový personál vytahující na molo muže s odervanou nohou a ruku visící jen na kůži. A opodál mizející v moři hrozivá trojcípá hřbetní ploutev. Tak popisovaly desítky turistů v oblíbeném egyptském letovisku ošklivý incident z minulého týdne, kdy žralok napadl koupající se lidi. Zatímco se běžný člověk, který se dostane jednou dvakrát za rok o dovolené k moři, právě teď hrozí a plánuje raději zájezdy do hor, netuší, že jen v Česku jsou stovky jiných, kteří setkání se žraloky považují za normální, a dokonce je vyhledávají. Jsou to potápěči a vědí, jak se mají v blízkosti mořských predátorů zachovat.

V těchto dnech se pláže v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch opět otevírají pro koupání. Po celkem pěti útocích žraloků na šnorchlující rekreanty se lidé k moři vracejí trochu váhavě. Okukování barevných korálů a stovek korálových rybek v metrové hloubce je ale jednou z největších atrakcí Egypta. Místní úřady zatím turisty uklidňují tvrzením, že na každé pláži bude přítomna hlídka, podél pobřeží budou neustále křižovat rychlé čluny a navíc nejméně jeden z agresivních predátorů byl už odchycen. V Egyptě se podle expertů na turistický ruch vše vrátí k normálu během měsíce nebo dvou. Pokud nedojde k dalším útokům.

 

Kdo by se bál do Egypta, ať letí na Kypr

Za žraloky se pořádají zvláštní potápěčské zájezdy. „Jen kvůli setkání se žraloky jsou hodně poptávané naše výpravy k Rudému moři na Brother Islands, jižní ostrovy St. Johnes, korálové zahrady Abu Fandira na egyptsko-súdánské hranici nebo o něco severněji leží velmi oblíbený potápěčský kemp Awlad Baraka,“ přibližuje zájem českých potápěčů o žraloky Petr Vonka z potápěčského klubu Divers.cz. Běžné je setkání se bělocípými, útesovými, dlouhoploutvými a na některých egyptských lokalitách je možná vidět i kladivouny nebo celkem ojediněle žraloka liščího.

Petr Vonka

Jaké platí zásady, aby se člověk nestal terčem žraločího ataku?
Je to vcelku jednoduché: neprovokovat, nekrmit, nesahat a sledovat okolí.

Máte zkušenosti s agresivními žraloky?
Máme velmi mnoho zkušeností ze setkání se žraloky. Můžeme je počítat nejméně na stovky. Ale nikdy nedošlo k útoku. Je to jednoznačně tím, že naše výpravy – ať už na safari lodích nebo v potápěčských centrech – vedou velmi zkušení průvodci. A ti samozřejmě striktně trvají na dodržování bezpečnostních zásad. My se chováme dobře ke žralokům a oni se stejně chovají k nám.

Turisté na plážích u Šarm aš-Šejchu se nechovali slušně?
Nebyl jsem tam. Ale vím, že je naprosto běžné, že rekreanti drobí do vody pečivo, aby přilákali korálové ryby. A za rybami může připlout i ten, jehož jsou kořistí.

Světová média navíc spekulovala o dalších možných příčinách. Uhynulé ovce shazované z lodí nebo dokonce konspirativní operace tajných služeb. Co si o tom myslíte?
U těch mrtvých zvířat nevím, žraloci jsou přirozeně velmi citliví na pach krve ve vodě. A o takových výmyslech, jako je vypouštění zvlášť cvičených žraloků, se nechci vůbec bavit. Ostatně v Rudém moři číhají i jiná nebezpečí než pouze žraloci.

Například?
Jedovaté ryby jako ropušnice, kamenná ryba, perutýni. Ošklivě zranit mohou i ohnivé korály nebo medúzy. Ale stačí dodržovat doslova jen pár zásad, a není důvod k obavám.

Jel byste se teď do Egypta potápět?
Už mám naplánovaný termín. V nejbližších týdnech navíc vyplouvá hned několik našich safari výprav. Pokud vím, nikdo neodřekl a všichni se naopak těší. Kdo by se ale přeci jen obával žraloků v Rudém moři, může zamířit na náš katamaran Valhalla ve Středozemním moři. Teď pluje podél kyperských břehů a kapitán volal, že je tam voda ještě pořád 23 stupňů teplá.

 

Setkání se žraloky: pěkná i strašná videa

Jak vypadá setkání s obávanými mořskými dravci, ukazují stovky videí na specializovaném českém internetovém portálu pro potápěčská videa a fotky www.youdive.cz. Nejčastěji jsou zde zachyceny momenty, kdy se ke kameramanovi – dnes už je i podmořská záznamová technika cenově přístupná téměř komukoliv – přibližuje žralok. Je vidět, že potápěči jsou v tu chvíli v klidu, bez trhavých pohybů a velmi pečlivě sledují velké ryby kolem sebe. Žralok je většinou zvědavý tvor, přiblíží se sice, ale často si sám udržuje nejméně metrový odstup.

Podívejte se na dvě zajímavá "žraločí" videa:

http://www.youdive.eu/video/69/%C5%BEralok-dlouhoploutv%C3%BD-v-egypt%C4%9B   

http://www.youdive.eu/video/1149/kr%C3%A1sa-%C5%BEralok%C5%AF

  

Potápěčský video portál Youdive.cz ovšem zachycuje i incidenty. Jedním z nich je moment, kdy se žralok zakousl potápěči do obličeje. Na opakovaných záběrech je přitom velmi dobře patrné, že šlo jednoznačně o výsledek hloupého nápadu potápěče, který si z rozpustilosti vyndal z úst vzduchový regulátor, chytil žraloka oběma rukama, otočil ho na záda a pokusil se ho políbit.

http://www.youdive.eu/video/829/nehoda-se-zralokem-pusu-mu-nedavej

Na jiném videu je zase zachycen moment, kdy žralok na mělčině se zakousl do nohy muže, který stál pevně a klidně na dně. Útok se odehrál zdánlivě bez jakéhokoliv vyprovokování. Nicméně z pozorného sledování vyjde najevo, že kolem muže krouží na záběrech v těsném okolí hned několik žraloků. Aby na jeden záběr kameraman dostal víc žraloků naráz na jedno místo, s velkou pravděpodobností před spuštěním kamery použil návnadu.

http://www.youdive.eu/video/841/bull-shark-kousl-ericha-v-průběhu-natáčení