dva roky po zatčení finančníka Bernarda Madoffa, odsouzeného za zpronevěru 65 miliard dolarů, vstupuje celý případ do další fáze. Soud se začne zabývat žalobami o náhradu škody pro poškozené.

Tu by měly zaplatit subjekty údajně zapletené do takzvaného Ponziho systému. Mezi žalovanými jsou kromě soukromých osob také světoznámé banky, hedgeové fondy a další finanční instituce.

V případu největšího investičního podvodu v historii USA bylo kromě samotného Madoffa, jenž si v Severní Karolíně odpykává trest 150 let vězení, dosud zatčeno dalších sedm osob, většinou zaměstnanců firmy Bernard L. Madoff Investment Securities (BLMIS).

Banky na černé listině

Dne 11. 12. vypršela lhůta pro vymáhání náhrady škody pro klienty, které finančník do svého pyramidového systému vlákal. Zástupce poškozených a likvidátor někdejší Madoffovy společnosti Irving Picard k tomuto datu podal žalobu na 80 subjektů, které žaluje o celkovou sumu 55 miliard dolarů. Většinu z nich přitom Picard zažaloval těsně před "deadlinem".

Podle analytiků se Picard touto cestou snaží získat zpět alespoň část peněz, které měl Madoff zpronevěřit během desítek let fungování svého pyramidového systému.

Příliš úspěšný zatím správce nebyl. Ačkoliv se do takzvaného "letadla" zapojilo celkem 16 tisíc klientů, jen u třech tisíců z nich Picard podle informací Financial Times (FT) vyhověl žádostem o náhradu škody.

Picardovi se dosud podařilo dostat zpět pouze 2,5 miliardy dolarů (47,4 miliardy korun). Například švýcarská banka Union Bancaire Privée v uplynulém týdnu slíbila, že lidem, které americký finančník podvedl, vyplatí až půl miliardy dolarů (až 9,4 miliardy korun). K mimosoudnímu vyrovnání se zavázala také španělská banka Santander.

O dalších částkách však rozhodne až soud. Picardovy žaloby začne vyhodnocovat prokurátor konkurzního soudu na Manhattanu Preet Bharara. Ten má podle listu FT rovné tři roky na to, aby podezřelé buď začal soudně stíhat, či žaloby zastavil.

Vůbec největší náhradu škody by mohla platit bankéřka Sonja Kohnová a její finanční síť Medici Enterprise, na niž Picard podal civilní žalobu minulý pátek.

Na celé skupině, do které spadá několik desítek institucí včetně italské banky UniCredit a její rakouské dcery Bank Austria, chce Picard vysoudit 19,6 miliardy dolarů (zhruba 373 miliard korun).

V jeho 153stránkové žalobě, zveřejněné na internetu, stojí, že Kohnová (dlouholetá přítelkyně Bernarda Madoffa a zakladatelka BankMedici) měla v Evropě na podporu Madoffova podvodného systému vytvořit paralelní síť Medici Enterprise a v rámci ní organizovat praní špinavých peněz a lákat peníze od klientů.

"Zločinný důvěrník"

"Madoff našel v Kohnové spřízněnou duši, jejíž chamtivost a nepoctivé investice se vyrovnaly jeho praktikám," uvedl Picard v žalobě. Podle něho Madoff Kohnové slíbil, že si ročně přijde až na 6,5 milionu dolarů, a to v závislosti na počtu získaných investorů.

Od roku 1989, kdy Kohnová údajně pro svého amerického partnera získala prvního klienta, do odhalení podvodu v prosinci 2008 si podle Picarda Rakušanka tímto způsobem "vydělala" 62 milionů dolarů.

"Tato obvinění nemají nic společného se skutečností," řekl včera médiím právní zástupce Khonové Andreas Theiss, jenž označil svou klientku za další podvodníkovu oběť. Jiný právní zástupce rakouské bankéřky médiím potvrdil, že rakouské úřady o žalobě v USA vědí a jeho klientka je připravena se u soudu bránit. Včera přitom nebylo známo, kde se Khonová v současné době nachází.

Bojovat o svou pověst chtějí u soudu také jiné evropské banky, které Picard zažaloval. Ze spolupráce s Madoffovou investiční společností žaluje i britskou HSBC nebo švýcarskou UBS.

 

Největší investiční podvod v USA

65 miliard dolarů

Celková odhadovaná suma, již Bernard Madoff zpronevěřil během investičních podvodů (Ponziho schéma), které trvaly celá desetiletí.

55 miliard dolarů

Tuto částku (zhruba jeden bilion korun) chce získat státem jmenovaný správce Madoffových aktiv Irving Picard. Proto žaluje 80 subjektů po celém světě.

 

Vybrané žaloby na banky