Silvio Berlusconi zažívá jeden z nejdůležitějších týdnů ve svém životě. Den před hlasováním o důvěře jeho vlády vystoupil na půdě Senátu, kde obhajoval všechna svá rozhodnutí.

"Připustit vládní krizi by bylo politické šílenství," apeloval na politiky Berlusconi.

Svým bývalým spojencům ze skupiny Budoucnost a svoboda pro Itálii (FLI) Gianfranka Finiho i centristům z Unie křesťanských demokratů a středu (UDC) poté nabídl pakt na zbytek zákonodárného období.

"Je třeba rekonstruovat spojenectví všech umírněných sil," řekl premiér s tím, že musí myslet na společnou budoucnost. Podle něj jde o dědictví nevyčíslitelné hodnoty a jeho zničení si přeci nemůže nikdo vzít na svědomí.

"Lidé podporující umírněné nás žádají, abychom se spojili pro dobro Itálie," zdůraznil Berlusconi s tím, že země potřebuje především kontinuitu, dokonalou efektivnost a schopnost rozhodování. Tedy všechno kromě "krize se skokem do neznáma".

Nutná je prý i stabilita v době ekonomické krize a výkyvů na finančních trzích. Při svém proslovu připomněl, že Itálie má třetí největší státní dluh na světě. Její ekonomika však třetí největší ve světě rozhodně není. Jen Řím přitom dluží 1,8 bilionu eur (45 bilionů korun).

Jediné řešení v této situaci je podle něj ve vyslovení důvěry jeho vládě. Jak zdůraznil, jednala správně a zodpovědně.

Itálie, Silvio Berlusconi

Berlusconi hovořil v předvečer úterního klíčového hlasování o důvěře jeho vládě. Obě komory parlamentu budou téměř zároveň hlasovat: v horní komoře o podpoře vládě, v dolní komoře o dvou návrzích na vyslovení nedůvěry kabinetu.

Berlusconi to nejspíš zvládl  

A jak podotýkají komentátoři, jeho řeč v Senátu měla docela velký ohlas. S největší pravděpodobností tak jeho kabinet zůstane zachován.

V Senátu má Berlusconiho strana Lid svobody (PDL) a jeho pravicový partner Liga severu solidní většinu. Avšak v Poslanecké sněmovně se Fini a 35 poslanců, kteří jej podporují, zavázali, že Berlusconiho nepodpoří.

Berlusconi by si v případě vyslovení nedůvěry přál předčasné parlamentní volby, protože průzkumy veřejného mínění mu dávají větší šance na vítězství než levici. Nízké preference má i Finiho frakce, která by však dala přednost pouze výměně Berlusconiho v čele vlády bez toho, aby voliči znovu šli k volebním urnám.

Znesvářená pravice se nicméně domluvila na schválení úsporného rozpočtu na příští rok, který bez obtíží prošel parlamentem.