O jmenování nejvyššího státního zástupce by v budoucnu spolu s vládou mohla rozhodovat Nejvyšší rada justice nebo prezident či Senát. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), podle kterého je změna výběru státních zástupců součástí připravované novely zákona o státních zastupitelstvích. Její hlavní teze chce v lednu představit spolu s novým šéfem žalobců Pavlem Zemanem.

"Chceme změnu tak, aby nejvyšší státní zástupce měl silnější pozici," uvedl ministr. Jeho úřad podle něj rozpracoval šest variant možného jmenování nejvyššího státního zástupce. Jednou ze dvou základních je vytvoření pojistky v podobě spolurozhodování prezidenta nebo Senátu. Druhou možností je vznik nezávislého justičního orgánu - takzvané Nejvyšší rady justice, složené ze soudců, státních zástupců a dalších.

Předseda KSČM Vojtěch Filip v České televizi navrhoval, aby šéfa státních zástupců například jmenoval prezident na návrh Poslanecké sněmovny. Podle Filipa by to vedlo k odpolitizování funkce. "Tady existuje nedůvěra vůči systému," uvedl. Pospíšil však s jeho názorem nesouhlasí, rozhodování v parlamentu je podle něj méně transparentní, protože je tajné. Proti Filipovu návrhu podle ministra hovoří i neúspěch podobného řešení na Slovensku.

Součástí připravované novely zákona by podle Pospíšila měl být například také časově omezený mandát nejvyššího státního zástupce nebo přesný výčet důvodů, na základě kterých může být odvolán. Výběr žalobců chce ministr změnit na všech úrovních, tedy i u okresních, krajských a vrchních státních zástupců. Úřad zvažuje také vytvoření speciálního státního zastupitelství, které by se zabývalo závažnou hospodářskou kriminalitou. Podle Filipa by pak k posílení důvěry ve státní zástupce přispělo například to, kdyby o kauzách nerozhodoval jen jeden žalobce, ale kolegium.

Pospíšil chystá novelu, která si klade za cíl posílit nezávislost státních zástupců, už delší dobu. Reforma podle něj však musí mít podporu jejich nového šéfa, proto na ní v současné době pracuje i Zeman.

Podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) jsou systémové a další personální změny jedinou možností, jak navrátit důvěru lidí ve státní zastupitelství. Organizace požaduje například odchod pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly a olomoucké vrchní státní zástupkyně Mileny Hojovcové.

Systémové změny, které TIC navrhuje, v mnohém korespondují s Pospíšilovými návrhy. Organizace také požaduje Nejvyšší radu justice, speciální státní zastupitelství či jiný způsob jmenování nejvyššího státního zástupce. Navrhuje však například i změnu postavení státních zástupců. Podle ní by měl být v ústavě více definován jako "veřejný žalobce" než jako zástupce státu.