Jen několik hodin před slavnostním předání Nobelovy ceny za mír disidentovi Liou Siao-poovi v norském Oslu obklíčila čínská policie dům jeho manželky v centru Pekingu a zahájila důkladné kontroly všech osob včetně zahraničních novinářů, kteří do domu vcházejí. Zatkla také Liouova nejbližšího přítele Čang Čua, spolutvůrce známého manifestu Charta 08, v němž oba žádali dodržování lidských práv v Číně.

Liouova manželka Liou Siau má domácí vězení od října, kdy norský Nobelův výbor oznámil, že letošní cenu za mír udělil právě Liou Siao-poovi. Její telefon byl odpojen a přátelům obou manželů z řad disidentů bylo rovněž nařízeno domácí vězení. Kromě toho jsou sledováni, aby nemohli opustit zemi a pokusit se převzít ocenění v zastoupení.

Lioův blízký spolupracovník a přítel Čang Čua byl v Pekingu zatčen. Tento spoluautor Charty 08 za demokracii a lidská práva byl ve čtvrtek na ulici tajnou policií zatažen do minibusu a odvezen, uvedla agentura DPA s odvoláním na organizaci obránců lidských práv Chinese Human Rights Defenders (CHRD). Podle tohoto zdroje byli v den oficiálního udělení ceny zatčeni a "zmizeli" další aktivisté za lidská práva z řad univerzitních a novinářských kruhů.

Čínští diplomaté přemlouvají Číňany v zahraničí k demonstracím

V Oslu připravují čínští diplomaté podle informací organizace Amnesty International protesty proti udělení Nobelovy ceny čínskému disidentovi. Na Číňany usedlé v Norsku je prý "vyvíjen systematický nátlak", aby se demonstrací zúčastnili. Dostávají naléhavé telefonáty i návštěvy domů, některým bylo údajně vyhrožováno "vážnými důsledky", pokud na demonstraci nepřijdou, uvádí AI.

Naproti tomu některé země z těch, které norský Nobelův výbor jmenoval jako odmítající se zúčastnit ceremoniálu, bojkot slavnosti popřely. "Není pravda, že jsme se odmítli zúčastnit. Naše země bude zastoupena," oznámilo podle DPA argentinské ministerstvo zahraničí v Buenos Aires. Zemi bude zastupovat diplomatka z velvyslanectví v Norsku Ana Luisa Wirthová, protože "velvyslanec je v současnosti z osobních důvodů v Argentině".

Také Srbsko nakonec na slavnostní ceremoniál vysílá svého ombudsmana Sašu Jankoviče. "Rozhodl jsem se jet do Osla, protože myslím, že některé věci jako lidská práva nemohou být objektem politických kompromisů," řekl agentuře AFP. Vláda jej prý v cestě podpoří a má laureátovi tlumočit blahopřání premiéra Mirko Cvetkoviče.

Podle AFP ale Srbsko k částečné změně postoje přiměla návštěva unijního komisaře pro rozšíření Štefana Füleho, který prý premiéru Cvetkovičovi tlumočil "nespokojenost EU s postojem Bělehradu". Podle původních zpráv bylo Srbsko i Argentina mezi 18 zeměmi vedle Číny, které se ceremoniálu odmítaly zůčastnit.

Udělování ceny v Oslu přitahuje mimořádnou pozornost světových médií právě tím, že Peking nejen laureáta vězní, ale neumožní ani žádnému členu jeho rodiny nebo blízkým spolupracovníkům cenu převzít v zastoupení. Očekává se, že v sále bude při ceremoniálu symbolicky prázdná židle s Liouovou fotografií a herečka Liv Ullmannová přečte jeden z jeho textů.