Zemědělské odbory zrušily blokádu Prahy plánovanou na dnešek. Dohodly se se zaměstnavateli na růstu platových tarifů v příštím roce v průměru o 2,7 procenta. Uvedl to šéf agrárních odborů Bohumír Dufek a potvrdil předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Odboráři hrozili, že na některé z dálnic zablokují vjezd do Prahy, aby prosadili růst mezd v oboru. Chtěli také, aby jim stát dorovnal přímé platby.

"Podepsali jsme vyšší kolektivní smlouvu v resortu zemědělství s podnikatelskými svazy," uvedl Dufek. "Kolektivní smlouva v průměru navyšuje tarify zemědělců o 2,7 procenta, v našich dělnických profesích o tři procenta," dodal. Tím podle Dufka odpadl hlavní ze dvou důvodů plánované blokády.

Výsledek dohody je kompromisem. Původně odboráři požadovali růst platů o čtyři procenta. "My jsme si byli vědomi, že jsme letos neprovedli žádné zvýšení tarifních odměn," řekl Jirovský. Dodal, že si podnikatelé uvědomili, že platy v oboru výrazně zaostávají za průměrem celé ekonomiky a tento fakt je hlavním důvodem trvalého odchodu lidí ze zemědělství.

Ohledně dorovnání přímých plateb hodlají odboráři s případnými akcemi vyčkat stejně jako jejich zaměstnavatelé do konce února. Zemědělcům hrozí, že jim stát v příštím roce poprvé od vstupu země do Evropské unie nevyplatí na dorovnání přímých plateb ani korunu, ačkoliv by podle přístupových smluv mohli dostat až zhruba 4,8 miliardy.

Podle farmářů by nedorovnání přímých plateb ještě více prohloubilo rozdíly v dotacích mezi nimi a jejich kolegy z původních členských zemí, kteří stále pobírají více. Největší nevládní zemědělská organizace, Agrární komora, již v minulém týdnu slevila ze svého původního požadavku plného dorovnání na polovinu. Na tento krok dala státu ultimátum do 18. února.

Platy v zemědělství dlouhodobě zaostávají za průměrem celého hospodářství. Pracovníci v zemědělství, lesnictví a rybářství letos ve třetím čtvrtletí brali v průměru 19 264 korun, o 4401 korun méně než činil průměr domácí ekonomiky.

V oboru v závěru loňského roku pracovalo 113 tisíc lidí.Letos je toto číslo o asi sedm tisíc nižší.


19 264 korun měsíčně

činila hrubá mzda v zemědělství, lesnictví a rybářství ve 3. čtvrtletí letošního roku. Průměr za celé Česko byl 23 665 korun.

Související