Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek zakázal účast na středeční stávce zaměstnancům České správy sociálního zabezpečení a úřadů práce, řekl v úterý předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Podobné informace prý mají odbory i z pozemkových úřadů. Dochází tím podle nich k porušení ústavy a Listiny základních lidských práv a svobod.

Drábek prý měl tento svůj krok učinit přes ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), který nařídil, aby pobočky ČSSZ zůstaly v provozu. Drábek ale tvrdí, že to není pravda.

"Je to účelově vypuštěná lež. Žádnému státnímu zaměstnanci jsem ani náznakem nezakázal účast na zítřejší stávce. Prohlášení odborů je lživé a jen dokládá, že se neštítí žádného prostředku ke vzbuzování uměle vybuzených emocí a přilévání pod kotel sporu, jehož jsou samy tvůrci. Vysvětlovat pokles počtu stávkujících uměle vytvořeným prohlášením někoho jiného je prostě ubohé," uvedl v prohlášení Drábek.

"Vedení ČSSZ pouze apelovalo na vedení jednotlivých okresních pracovišť, aby s vedoucími či nestávkujícími zaměstnanci zajistili otevřenost okresních pracovišť a jejich alespoň nejzákladnější možný chod tak, aby stávkou neutrpěli občané," doplnil Pavel Gejdoš, tiskový mluvčí ČSSZ.

"Ministr Drábek bude tvrdit, že to není pravda. Že jim jen nařídil, aby zajistili chod úřadů. Ale my víme, že jim nařídil, aby byl chod úřadu zachován. Ale to znamená, že těm lidem omezuje právo stávkovat. Nepředpokládám, že kvůli tomu půjdeme do právních sporů. Já se nebudu soudit kvůli tomu, že ministr má takhle přiblblý přístup," reagoval později Zavadil.

100 tisíc lidí

Středeční stávky zaměstnanců státní a veřejné správy se aktivně zúčastní 100 tisíc lidí, podporovat ji bude dalších 100 tisíc, 40 tisíc lidí se zúčastní protestních mítinků, informoval Zavadil. Podle něj půjde o nejmasivnější protest ve státní a veřejné sféře za 20 let. Stávka bude "celodenní", potrvá jednu pracovní směnu.

Státní zaměstnanci chtějí stávkovat především kvůli zavedení tzv. pásmového odměňování, které by umožnilo stanovovat plat v určitém rozpětí bez ohledu na počet odpracovaných let. Některým pracovníkům tak prý hrozí pokles mezd i o 34 procent, uvedla Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. O poklesu platů o více než 30 procent mluví i Jan Rovenský z Odborového svazu státních orgánů a organizací.

Protestní shromáždění proběhnou ve středu v 21 městech, většinou krajských. Půjde například o Prahu, Plzeň, Hradec Králové či Mladou Boleslav. Protesty začnou ve 12:05. Pouze ve třech městech, Ostravě, Havířově a Frýdku Místku byl jejich začátek posunut na 15 hodinu. Důvodem je, aby se shromáždění mohli zúčastnit i zaměstnanci z podnikatelské sféry. Na demonstracích se také očekává účast hasičů, vojáků a policistů, kteří nemohou ze zákona stávkovat. K protestujícím se připojí ti z nich, kteří nebudou v tu dobu ve službě, uvedl místopředseda ČMKOS Václav Pícl.

Nečas: Děkuji všem, kteří stávkovat nebudou

Premiér Petr Nečas (ODS) na úterní tiskové konferenci řekl, že respektuje právo každého občana vyjádřit svůj nesouhlas formou demonstrace nebo stávky. Nesouhlasí ale se "záměrem" ČMKOS využít stávku proti připravovaným vládním reformám. Odborům podle Nečase nejde o konkrétní obhajobu práv zaměstnanců, ale chtějí rozehrát s levicovou opozicí "politickou hru", která může způsobit nestabilitu země.

Vládní opatření umožní stabilizovat rozpočet na rok 2011, bez nich by rozpočet zkolaboval, tvrdí Nečas. Podle něj se "rozevírají nůžky" mezi příjmy pracovníků veřejného a soukromého sektoru, a to ve prospěch státních zaměstnanců. Od plánu snížit objem prostředků na platy ve veřejném sektoru o 10 procent vláda neustoupí, dodal.

Ve veřejném sektoru je podle Nečase o 500 korun vyšší průměrný plat než v sektoru podnikatelském. Premiér také poděkoval "výrazné většině" lidí z veřejného sektoru, která se ke středeční stávce nepřipojí. "Tohoto výrazu občanské odpovědnosti si velmi vážím," prohlásil Nečas.

Uzavřené školy, odložené operace

Podle odboráře Františka Dobšíka se pedagogičtí a nepedagogičtí pracovníci nenechají rozdělit (učitelé mají příští rok dostat přidáno), uzavřeno proto bude přes 500 škol, dalších zhruba 2000 škol omezí provoz - uzavřou školní družiny či jídelny.

Žitníková uvedla, že nemocnice budou pracovat ve víkendovém režimu, do stávky se aktivně zapojí pracovníci, kteří tak budou mít volno, další budou na svém oblečení nosit symbol stávky. Operovat se budou pouze akutní případy, na den stávky ale nemocnice většinou pacienty už dopředu neobjednávaly, dodala Žitníková.

Protest se dotkne i kulturních zarížení. Stávkovat bude například 65 procent operního sboru Státní opery v Praze, 80 procent operního sboru Národního divadla. Zcela uzavřena bude Národní knihovna, stávkovat budou i někteří zaměstnanci Národního muzea. Omezený provoz bude i v dalších galeriích a knihovnách.

Odbory se v úterý znovu ohradily proti nařčením, že v jednáních, která stávce předcházela, nepředložily žádné návrhy, které by pomohly státnímu rozpočtu ušetřit peníze. "To není pravda, my jsme například navrhovali, aby se změnila léková politika," řekla Žitníková. To by podle ní přineslo šest miliard korun.

Stávku podpořily také odbory v podnikatelské sféře. Je to podle nich selhání vlády. "Chci vzkázat panu premiérovi za podnikatelskou sféru, že je to poslední varování," řekl předseda Odborového svazu Stavba Stanislav Antoniv. Odbory prý například nechtějí nechat rozvracet sociální systém. Mohly by tak do budoucna přikročit k dalším protestům.