Čím argumentují "solárníci"

26% zpětná daň na solární energii:
- narušuje zásadu daňové spravedlnosti
- porušuje zásadu daňové únosnosti
- porušuje ochranu investic z hlediska mezinárodního práva

Dopady na rozpočet
Arbitráže a soudní spory způsobí mnohasetmiliardové arbitráže. Regulace fotovoltaiky skončí zápornou bilancí: Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí o mnoho miliard více, než na solární dani vybere.

Tlak na Senát jako poslední brzdu ve změně zákona o obnovitelných zdrojích se stupňuje. Investorům se totiž nelíbí vládou a poslanci schválené omezení podpory fotovoltaických elektráren. Ve středu o tom bude jednat Senát a je možné, že buď novelu zamítne, nebo k ní navrhne řadu pozměňujících připomínek.

Hlavním trnem v oku je výrobcům 26procentní daň, kterou chce vláda uvalit v příštích třech letech na solární elektrárny s výkonem nad 30 kW. Desítky zástupců fotovoltaické průmyslové asociace proto budou do středy ještě přesvědčovat senátory o zbytečnosti a protiústavnosti této daně.

"Chceme přesvědčit senátory o zbytečnosti a protiústavnosti daně na solární energii. Zároveň senátu předkládáme kompromisní návrh regulace, který kopíruje návrh prezidenta Václava Klause: uvalit 26% daň na fotovoltaiku pouze na jeden rok, protože současný návrh regulace fotovoltaiky je nekoncepční a nesystémový,“ říká František Smolka, prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Hlavním důvodem razantní regulace solární energetiky jsou obavy vlády ze zvýšení cen elektrické energie v roce 2011. „Tato obava je ale postavena na zcela nesprávných předpokladech, neboť nepočítá s poklesem ceny silové elektrické energie,“ vysvětluje Smolka.

Silová elektřina má zlevnit o pětinu

E.ON Energie již před více než měsícem nabídla svým zákazníkům z řad podnikatelů zlevnění silové elektřiny pro rok 2011 o 20 procent. A podobný průměrný pokles odhadl nedávno za společnost ČEZ i její obchodní ředitel Alan Svoboda.

Zástupci fotovoltaiků již řadu měsíců poukazují na to, že vláda potažmo Energetický regulační úřad vycházejí ve svých výhledech z nepřesných údajů. "Cenové nabídky mnoha obchodníků s elektřinou na rok 2011 dokazují, že nárůst vícenákladů na podporu obnovitelných zdrojů energie může být kompenzován právě značným poklesem tržní ceny silové elektřiny, k němuž došlo v posledních dvou letech," tvrdí.

"Vláda navíc veřejně prohlásila, že pokud zdražení energie v důsledku podpory obnovitelných zdrojů energie nepřekročí 10 procent, žádná speciální opatření dělat nebude. Vyzýváme proto vládu, aby dodržela své slovo,“ apeluje Smolka.

Klausovo meziřešení

Tři varianty pro Senát

 - nechat projít vládní návrh

- přidat změny (Klausovy či vlastní)

- odmítnutí vládní novely

Do boje o solární byznys se minulý týden překvapivě zapojil i prezident Václav Klaus. Kvůli hrozbě arbitráží navrhl zdanit tržby solárních výrobců jen na jeden rok. Zároveň by nezdaňoval v příštím roce emisní povolenky výrobcům elektřiny z klasických zdrojů. To by nejvíce prospělo společnosti ČEZ.

„Získáme tak čas pro řešení problému, který takzvané obnovitelné zdroje vyvolávají, a snížíme rizika arbitráží vůči republice ze strany výrobců solární energie i riziko žaloby ze strany Evropské komise pro porušení závazků o bezplatné alokaci emisních povolenek,“ uvedl Klaus.

Navrhované řešení sice podle fotovoltaiků neodstraní zásadní výhrady vůči návrhu zákona stran jeho rozporu s ústavními předpisy, minimalizuje však případné škody z arbitráží a žalob. "Zároveň zůstává zachován princip vládou navržené novely, tedy že majitelé solárních elektráren se musí podílet na financování nákladů růstu ceny elektřiny,“ dodává Smolka.