Svitavská firma Energo-Pro, která investuje do vodních elektráren v Česku, Bulharsku, Gruzii a Turecku, vstoupila do nového segmentu energetiky. V gruzínské metropoli Tbilisi koupila plynovou elektrárnu za 45 milionů dolarů (cca 855 milionů korun).

"Plynovou elektrárnu jsme chtěli jako doplněk k našim hydroelektrárnám. Potřebovali jsme zdroj, který může rychle startovat a vyrovnávat výkyvy v produkci vodních elektráren," vysvětlil HN spolumajitel Energo-Pro Jiří Krušina.

Nejnovější elektrárna Energo-Pro má kapacitu 110 megawattů, je téměř nová - dokončena byla v roce 2006. Firma ji získala od soukromých podílníků. "Jsou mezi nimi Gruzínci i zahraniční investoři," upřesnil Krušina.

Společnost Energo-Pro vlastní v Gruzii patnáct hydroelektráren a dvě velké distribuční elektrárenské společnosti. Když kupovala před třemi lety od gruzínské vlády prvních šest elektráren a obě distribuce, zaplatila za ně šest miliard korun a stala se tak na čas vůbec největším zahraničním investorem v Gruzii. Od té doby nasypala další velké peníze do Turecka - letos na jaře tu pořídila pět hydroelektráren v přepočtu za osm miliard korun.

Kaskádu osmi vodních elektráren vlastní Energo-Pro v Bulharsku, jedenáct dalších jí patří v Česku. I s poslední gruzínskou akvizicí provozuje elektrárenskou kapacitu celkem přes 800 megawattů (to odpovídá více než třem čtvrtinám jednoho temelínského jaderného bloku). Další chystanou investicí svitavských energetiků je stavba vysokonapěťové linky mezi Gruzií a Tureckem. Počet zaměstnanců skupiny Energo-Pro ve čtyřech státech se blíží šesti tisícům.

Na některých předchozích zahraničních investicích svitavské firmy se podílela státní Česká exportní banka. "Koupi naší poslední plynové elektrárny v Tbilisi financují ze sta procent gruzínské banky," upřesnil Krušina.

Majoritním vlastníkem Energo-Pro je podnikatel Jaromír Tesař, právník Krušina tu drží čtvrtinový podíl. Firma začínala v půli 90. let privatizací malých vodních elektráren v Česku.

Voda a plyn - Podnikatel Jiří Krušina rozšiřuje v Gruzii svůj byznys.

foto: Archiv HN

Související