Írán poprvé vyrobil vlastní uranový koncentrát, který slouží jako základ k výrobě obohaceného uranu, a hodlá s ním poprvé pracovat. Podle agentur Reuters a AFP to v neděli prohlásil íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí. Oznámení zaznělo den před zahájením nového kola rozhovorů Íránu se zahraničními mocnostmi o jeho sporném jaderném programu.

Uranový koncentrát se získává z uranové rudy. Po dalším zpracování je využitelný jako palivo v jaderné elektrárně nebo ovšem také k výrobě bomby.

Teherán dosud využíval materiál nakoupený v 70. letech v Jihoafrické republice. Jeho zásobu podle některých západních expertů ale Íránci možná již téměř vyčerpali. První uranový koncentrát získal Teherán z rudy vytěžené v uranového dolu na jihu země a v neděli ho přepravil do jaderného zařízení v centrálním Íránu, kde s ním vědci mají dál pracovat.

"Dnes jsme sledovali dodání prvního doma vyrobeného uranového koncentrátu... do jaderného zařízení Isfahán," řekl v přímém přenosu státní televize Sálehí, který zároveň stojí v čele íránské agentury pro atomovou energii. Dodal, že Írán je nyní plně soběstačný pokud jde o proces získávání jaderného paliva. Na práci s koncentrátem prý bude dohlížet Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

"Doufáme, že v dalších pěti letech dosáhneme bodu, kdy Írán zajistí všechny potřeby kolem jaderného paliva uvnitř země," citovala Sálehího agentura Reuters.

Íránský jaderný program vzbuzuje v zahraničí obavy, že Teherán chce získat jaderné zbraně. Íránci tvrdí, že jim jde výhradně o rozvoj jaderné energetiky.

Dvoudenní jednání zástupců Íránu s šéfkou diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonovou začnou v pondělí v Ženevě. Ashtonová na nich zastupuje pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN (Čína, Francie, Rusko, USA, Británie) a Německo. Šestice chce od Íránu záruky, že neusiluje o získání jaderných zbraní. Íránský prezident dal již dříve na vědomí, že obohacování uranu nebude předmětem ženevských jednání.

Obohacený uran se využívá v jaderných reaktorech nebo jaderných zbraních. Vzniká v centrifugách z hexafluoridu uranu (UF6), který se získává právě z uranového koncentrátu nazývaného také yellowcake.