S chystanou stávkou státních zaměstnanců souhlasí 54 procent obyvatel, u 37 procent lidí naopak podporu nemá. Většina Čechů soudí, že stávka nepřiměje vládu změnit názor a že od snižování objemu peněz na mzdy pracovníků ve veřejné sféře kabinet neustoupí. Uvádí to průzkum agentury Factum Invenio, který v pátek zveřejnila na svém webu.

Odbory vyhlásily stávku na protest proti vládním úsporným opatřením na 8. prosince, kdy má sněmovna projednat ve druhém čtení návrh státního rozpočtu pro příští rok.

Souhlas se stávkou převažuje podle agentury mezi voliči všech sněmovních stran, nejsilnější je u příznivců ČSSD. Nesouhlas vyvolává plánované přerušení práce u sympatizantů KDU-ČSL. Se stávkou spíše souhlasí obyvatelé velkých měst, zejména Prahy, uvedla agentura.

Skoro sedm z deseti lidí je přesvědčeno o tom, že je stávka nijak neomezí. Opačný názor vyslovilo 23 procent obyvatel, z nich ale 20 procent soudí, že se jich stávka dotkne jen málo. Omezení stávkou očekává podle agentury třetina Pražanů, podobné názory mají lidé s vyššími příjmy.

Vláda své stanovisko ke snižování platů nezmění navzdory stávce podle 68 procent lidí. Jen 16 procent obyvatel se domnívá, že kabinet tento plán přehodnotí. Skepse podle agentury vysoce převažuje mezi příznivci všech parlamentních stran a stejný pocit mají zejména obyvatelé menších obcí a měst.

Ačkoli se stávkou souhlasí nadpoloviční většina Čechů, zároveň 46 procent lidí snížení objemu peněz na mzdy státních zaměstnanců podporuje. Patří mezi ně hlavně stoupenci vládní koalice, lidé s vyššími příjmy a obyvatelé Prahy. Proti tomuto opatření se v průzkumu vyslovilo 44 procent obyvatel.

O stávce ví 78 procent lidí, z nich asi čtvrtina z doslechu. O tom, že zaměstnanci veřejné sféry přeruší práci, netuší zhruba pětina obyvatel.

Osmihodinovou stávku státních a veřejných zaměstnanců vyhlásily odborové svazy veřejných služeb a správy. Nemocnice a zařízení sociální péče, které se stávky zúčastní, budou sloužit ve víkendovém provozu. Zavřeny budou kromě úřadů i některé školy. Omezení se dotknou i dalších zařízení, například knihoven, muzeí, uvedly už dříve odbory.