Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) navrhne vládě začátkem roku zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Jeho cílem je, aby se lidé nemohli vyhýbat trestní odpovědnosti tím, že se odvolají na rozhodnutí kolektivního orgánu právnické osoby. Pospíšil ve čtvrtek návrh představil na tiskové konferenci.

"Právnické osoby dnes nelze efektivně postihnout, přestože bývají často využívány k zakrývání nelegální činnosti," uvedl Pospíšil. Zavedení trestní odpovědnosti právnických osob jako jedno z možných protikorupčních opatření zmiňuje vláda ve svém programu. Počítá s ním i vládní strategie boje proti korupci z dílny ministerstva vnitra. Soubor opatření je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. ODS byla původně proti, koalice ale nakonec dala změně zelenou.

Česká republika je jedním z posledních států Evropské unie, který nemá vyřešenou otázku trestní odpovědnosti právnických osob. Na nutnost jejího zavedení upozorňovala i Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Pokud změna nepřijde co nejdříve, tak hrozí, že bude Česko označeno za zemi podporující korupci, varoval již dříve ministr vnitra Radek John (VV).

Stejná právní ochrana jako pro fyzické osoby

Trestní odpovědnost by se na právnické osoby vztahovala v případě porušení trestního práva vedoucími pracovníky firem či jejich kontrolních orgánů. Právnickým osobám by za trestnou činnost hrozila vysoká pokuta, propadnutí majetku, zákaz účasti ve veřejném výběrovém řízení, zákaz přijímání dotací, nebo dokonce zrušení. "Je to - v uvozovkách - vlastně trest smrti," prohlásil Pospíšil. Na druhé straně ale budou mít společnosti v trestním řízení nárok na stejnou právní ochranu jako fyzické osoby.

Soudce Nejvyššího soudu a hlavní autor trestního zákoníku Pavel Šámal na čtvrteční tiskové konferenci vysvětlil, že právnická osoba může být uznána trestně odpovědnou tehdy, pokud korupce či jiná kriminalita směřovala v její prospěch. Postih bude za stejný trestný čin hrozit zároveň fyzické osobě i společnosti, za kterou jednala. Smyslem postihu právnické osoby je podle Šámala mimo jiné to, aby společnosti mohl být odčerpán zisk, který nelegální činností získala.

"Pokud například společnost získá zakázku, tedy bude z korupce prospěch, pak může jít před soud," řekl Šámal.

Podle Pospíšila vláda teprve rozhodne o tom, zda zákon přesně stanoví výčet trestných činů, za které může být právnická osoba trestně odpovědná, nebo se přikloní k obecné formulaci, podle níž by se trestní odpovědnost vztahovala na všechny trestné činy s výjimkou těch, které nemůže právnická osoba spáchat. Ministerstvo podle něj do vlády pošle obě varianty.

Podle údajů České advokátní komory existuje trestní odpovědnost právnických osob nejdéle v angloamerickém právu (Británie a USA). V Evropě jsou jejími průkopníky Nizozemsko a Francie a postupně byla zavedena ve většině zemí EU. Na druhou stranu například v Německu spadá odpovědnost právnických osob pod správní právo, trestní odpovědnost právnických osob neexistuje ani na Slovensku.