Policejní prezident Oldřich Martinů – tedy víme to jen podle jeho vlastních slov – získal ve středu na svou stranu silného spojence: prezidenta republiky Václava Klause. "V otázce setrvání na pozici policejního prezidenta budu velmi vážně brát v potaz to, že si na mě prezident udělal čas," řekl Martinů, zatímco Klaus poslal do médií jen nekonkrétní, státnické prohlášení: "Jako prezident republiky musím dbát na kontinuitu fungování České republiky a policejní prezident je pro mě hodně vysoká funkce."

Avšak i to nic neříkající prohlášení je nutné brát vážně. Když před pěti lety končil policejní prezident Jiří Kolář, hradní brána zůstala zavřená. A stejně tak, když se o dva roky později rval o místo skandály stíhaný Vladislav Husák.

Hra o Johna...

Půdorys mocenského boje se i díky tomu rýsuje ostřeji: ministr vnitra Radek John (VV) vyzval Martinů k demisi po víkendovém zasedání poslaneckého klubu Věcí veřejných. Premiér Petr Nečas (ODS) si veřejně postěžoval, že s ním John tak důležitý krok neprodiskutoval. John si zase v novinách povzdechl, že za Nečasem chodí třikrát týdně exministr vnitra Ivan Langer a snaží se ovlivňovat chod resortu. A najednou jede Martinů na Hrad.

"To, že pan premiér, když to uzná za vhodné, chce znát můj názor, považuji za čest," reaguje pro HN Langer a neopomíná zdůraznit, že bezpečnostní problematice se věnoval posledních patnáct let. "Považuji hlavně za chybu, že John nepředložil žádnou vizi," zastal se Langer nepřímo Martinů, jehož do funkce sám jakožto ministr Topolánkových vlád přivedl.

A zapomenout se nesmí ani na vachrlatou pozici Johna, jenž bývá co chvíli v politických kuloárech označován za "nejslabší kus" Nečasova kabinetu. "Nejde jen o Martinů," nabízí překlad politických tahanic poslanec a exministr vnitra za ČSSD František Bublan. "ODS se zřejmě bojí, že ministr vnitra, který vystupuje občas zmatečně, může stáhnout ke dnu celou koalici," míní Bublan.

Středeční hradní seance přispěla k jedinému: Nečas rozšířil slibované setkání s Johnem "mezi čtyřma očima" o další pár. Setkat se mají dohromady i s Martinů. A dokud se nesejdou, zůstane vše při starém.

... hra o policii...

Hra o policejního prezidenta se však rozehrála na všech úrovních. Nejméně přehledná je jako obvykle ta, která se skrývá v útrobách policejního prezidia. A třebaže původně ty epizodky nemusely s osudem Martinů přímo souviset, nyní se hodí vše.

Šéf protikorupční policie Libor Vrba sepsal v září výpověď, protože měl pocit, že přes všechny politické proklamace nemají jeho detektivové dostatečnou podporu. Především mu vadilo, že nedostal peníze na nové počítačové vybavení. Podle informací HN se s ním rozhodla odejít i polovina vedoucích odborů. Hrozící exodus se podařilo zažehnat, Vrba výpověď - hlavně díky podpoře podřízených a rozhovoru s Martinů - stáhl, ale nyní se historka stala součástí přetahované o místo prezidenta. "Popsal bych tu atmosféru jako totální nespokojenost ředitelů celostátních útvarů s vedením," interpretoval v deníku Právo poslední výpovědi nový náměstek ministra vnitra Viktor Čech. Právě Čech v posledním roce odpovídal jako náměstek policejního prezidenta za boj s korupcí, drogami a mafiemi. Sotva podal v minulých dnech výpověď, John si ho vytáhl jako náměstka na ministerstvo.

... a hra o Martinů

Aby toho nebylo málo, policejní odboráři zase akcentují spor, v němž Martinů odmítl podle příkazu vnitra předat citlivá data soukromé auditorské firmě. "Jako jasný impulz pro ministrovu výzvu k rezignaci vidím to odmítnutí," uvedl šéf policejních odborů Milan Štěpánek. Pokud nakonec Martinů svůj zápas o křeslo policejního prezidenta - třeba díky koaličním roztržkám - přečká, bude nanejvýš obtížně obnovovat autoritu prvního muže policie. A to nejen u svých podřízených. Nad sebou bude mít totiž dál ministra a jeho náměstka, kteří jej považují za viníka špatného stavu policejního sboru. "Nedovedu si představit, že by po tom všem Martinů mohl dál spolupracovat s tímto ministrem," věští poslanec Bublan.