Když vyšel Čtyřlístek v roce 1969 poprvé, nesmělo se říkat komiks, ale jen "kreslený seriál". Po čtyřiceti letech se oblíbený titul nazývá pravým jménem, vychází několikrát ročně jako časopis i knížka, jeho hrdinové jsou oblíbeným motivem dětských hraček a třeba i učebnice angličtiny. K právě vydanému pětistému dílu komiksu vydala Česká pošta známky s postavičkami Čtyřlístku a Muzeum hlavního města Prahy dnes otevírá velkou výstavu.

V expozici nechybí nic, co by fanoušek kocoura Myšpulína, psí slečny Fifinky, prasátka Bobíka a zajíce Pindi hledal. Nejstarší sešity, na kterých jsou postavičky mnohem kulatější než v posledních dílech, ukázky kresebných předloh i nejmladší vydání s lesklými obálkami.

Čtyřlístek vedle Kačerů

Čtyřlístek byl v socialistickém Československu vůbec prvním komiksem, který vycházel samostatně ve formě sešitu, nikoli jako poslední stránka časopisu. První díly si napsal sám kreslíř Jaroslav Němeček, který se při své první cestě na západ v roce 1968 nadchl produkcí pestrobarevných časopisů. Pak se k němu přidala scenáristka Ljuba Štíplová. Čtyřlístek vycházel osmkrát devětkrát ročně v nakladatelství Orbis (později Panorama). Na konci osmdesátých let dosáhl nákladu až 220 tisíc výtisků. Časopis obsahoval kromě jednoho příběhu Čtyřlístku i další komiksy, například Rexík, Káťa a Škubánek, Sherlock Holmes.

Po převratu v roce 1989 se musel Čtyřlístek vypořádat s konkurencí zahraničních komiksů - Tom a Jerry, Asterix a Obelix, Kačeři z Kačerova. I když vydavatelství Panorama zaniklo, Čtyřlístek nezmizel, jeho autoři založili stejnojmenné vydavatelství, které vydává sešity a knížky dosud. Od devadesátých let se na příbězích Čtyřlístku podílejí také noví scenáristé, například Libuše Koutná či Josef Lamka.

Stále jim nedošla šťáva

"Před Čtyřlístkem tu byly (rovněž extrémně populární) Rychlé šípy. Ty ale měly co do způsobu vyprávění blíže k psané literatuře, zatímco Čtyřlístek mnohem lépe využil možnosti komiksového média," říká publicista a kurátor Ivan Adamovič, podle kterého byla z původní dvojice Němeček-Štíplová spíše scenáristka tím, kdo do Čtyřlístku vnášel inovativní postupy. "Výborně pracovala s jazykem, situacemi, její zápletky byly občas překvapivé, hojně citovala jiná díla či parodovala žánrová klišé. Němeček se do zvláštních inovací nepouštěl, ale i on rád střídal perspektivy a dovedl se velmi zdařile vypořádat prakticky s jakoukoliv scénou. Jeho jakoby ,obyčejný' styl v podstatě nenašel následovníka," dodává Adamovič a obdivuje, že tvůrcům ani po čtyřiceti letech "nedošla šťáva".

Fenomén Čtyřlístek inspiroval ještě další projekty. Před třemi lety vyšla deska Čtyřlístkové kapely, za kterou stál textař Lou Fanánek Hagen a skladatel Matěj Homola. Na konci příštího roku půjde do kin 3D film nazvaný Čtyřlístek ve službách krále.

Čtyřlístek - pětisté dobrodružství.

Muzeum hlavního města Prahy. Do 27. února.

EVERGREEN
Ani po čtyřiceti letech se čtveřice komiksových hrdinů českému publiku neomrzela. Výročí pětistého dobrodružství slaví velkou výstavou, vyšly čtyřlístkovské poštovní známky a chystá se animovaný film. Vlevo obálka prvního čísla z roku 1969, úplně vpravo strana z jubilejního pětistého dílu.
REPRO: MUZEUM HL. M. PRAHY

Související