Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

České ministerstvo zahraničí připustilo, že bylo o úniku amerických diplomatických dokumentů na server WikiLeaks informováno v předstihu americkým velvyslanectvím. Praha prý chápe, že důvěrná komunikace má ze své podstaty jiný charakter než komunikace oficiální nebo veřejná. Předseda vlády Petr Nečas pokládá zveřejnění dokumentů za špatný krok.

Obsah velkého množství telegramů americké diplomacie z poslední doby plánuje server WikiLeaks zveřejnit postupně v tomto týdnu. Podle médií kvůli úniku těchto telegramů do některých zemí osobně volala šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. Do ČR ale nevolala, řekl už v sobotu mluvčí MZV Vít Kolář.

Podle Nečase je věc nebezpečným precedentem, protože diplomatická sdělení mají vždy určitým způsobem důvěrný charakter. "Já bych považoval za nesmírně špatné, kdyby podobný krok ohrozil výkon standardní diplomacie, která je vždy založena i na existenci a cirkulaci názorů, které nejsou běžně zveřejňovány," varoval český premiér.

Nebezpečné by také bylo, kdyby podobné zveřejnění dokumentů ohrozilo životy lidí v některých zemích. "To bych považoval za velký profesionální a lidský hřích těch, kteří tyto věci na internetu sdělují a zveřejňují," podotkl Nečas.

Ministr obrany a někdejší český velvyslanec v USA Alexandr Vondra zdůraznil, únik depeší nemůže žádným způsobem ohrozit bezpečnost ČR. "Nicméně považuji únik depeší za problém, který může ohrozit samu podstatu práce diplomatů. Diplomatická konverzace a výměna názorů se nemůže odehrávat v přímém přenosu," zdůraznil Vondra. Bez záruky důvěrnosti podle něj ztrácí diplomacie svůj hlavní smysl a může se proměnit jen v plytké public relations.

Zatím jediná zveřejněná depeše z pražské ambasády pochází z loňského října. Týká se také předchozí zářijové schůzky tehdejšího ministra zahraničí Jana Kohouta s Clintonovou v New Yorku. Setkání se uskutečnilo krátce poté, co USA ustoupily od původního plánu protiraketové obrany, který počítal s vybudování radarové základny v Česku.

Clintonová podle depeše "vyzvala Čechy, aby spolupráci obou zemí 'pojímali široce' a nesoustředili se jen na vojenskou spolupráci". Zmiňuje nicméně také silné odhodlání české strany podílet se významným způsobem i na novém systému protiraketové obrany.

"ČR dlouhodobě řadí vztahy s USA mezi priority své zahraniční politiky. V rámci společného Strategického dialogu s USA úzce diskutuje širokou škálu zahraničně-politických témat a rozvíjí spolupráci v bezpečnostně-vojenské, stejně jako obchodně-ekonomické oblasti," napsalo dnes ministerstvo zahraničí s tím, že k obsahu zveřejňovaných amerických diplomatických telegramů se nebude vyjadřovat.

Podle zjištění ČTK není valná část zpráv, které ze zahraničí posílají čeští diplomaté, tajná a posílá se elektronicky, běžné organizační záležitosti se vyřizují elektronickou poštou. Utajený je jen zlomek procenta informací, které se smí posílat jen z vyčleněného počítače ze zvláštních místností na velvyslanectvích. Počítač program zašifruje a koncoví příjemci s textem pracují v tištěné podobě a nemohou si jej stáhnout elektronicky a například uložit pro svou další potřebu.