Aféra Cablegate

Server WikiLeaks slibuje, že během příštích dnů zveřejní na čtvrt milionu dokumentů z amerického ministerstva zahraničí USA. Mají se týkat například dění na Korejském poloostrově, íránského jaderného programu i vztahů s Čínou. Sledujeme pro vás na iHNed.cz.

Administrativa Baracka Obamy zareagovala na únik vládních dokumentů a jejich zveřejnění na serveru WikiLeaks a nechává prověřovat bezpečnost na svých úřadech.

Americký prezident nařídil, aby byly okamžitě prověřeny veškeré nástroje, jež se používají k zabezpečení důvěrných informací. Dokument prezidentského Úřadu pro řízení a rozpočet (OBM) o nařízení získala agentura AP, která zprávu přinesla.

OBM nařídil vládním orgánům, aby sestavily speciální bezpečnostní týmy, které prověří, zda někteří ze zaměstnanců nemají "nadbytečný přístup" k utajovaným dokumentům. Možnost nahlížet do takových dokumentů by se měla přísně řídit potřebami jejich pracovního zařazení.

Ukázky ze zveřejněných dokumentů si přečtěte ZDE

Šéf OBM Jacob Lew v nařízení uvádí, že selhání vládních agentur při zabezpečování utajovaných skutečností je nepřijatelné a nebude se tolerovat. Únik statisíců tajných diplomatických dokumentů na portál WikiLeaks označil za "vážné poškození" americké národní bezpečnosti.

Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že justice bude stíhat jakékoli porušení zákonů, které bude odhaleno při vyšetřování úniku informací z americké diplomatické korespondence.

Ministr se připojil k ostatním americkým politikům, kteří publikování depeší internetovým portálem WikiLeaks důrazně odsoudili. Prohlásil, že zveřejněné informace ohrožují americkou národní bezpečnost, jakož i bezpečnost diplomatů a veškerého vládního personálu USA.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová zveřejnění dokumentů označila za útok nejen proti Spojeným státům, ale také mezinárodnímu společenství, a řekla, že server WikiLeaks porušil zákon, když materiály zveřejnil.

Britský list The Guardian o víkendu napsal, že informace na serveru WikiLeaks pocházejí ze sítě americké armády Siprnet, která slouží ke snazšímu sdílení informací mezi diplomatickými a vojenskými kruhy.

K síti prý mají přístup miliony vojáků. Podle některých spekulací by tak i za únikem diplomatických depeší mohl stát bývalý analytik armádní rozvědky, americký specialista vojenské tajné služby Bradley Manning, kterého americké úřady podezírají i z předchozího úniku tajných hlášení z irácké a afghánské války.