Slovenská ekonomika se z globální hospodářské krize rychle zotavuje, vláda by ale měla usilovat o snížení nezaměstnanosti a veřejného schodku. Řekl to ve čtvrtek generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría, který v Bratislavě představil zprávu o hodnocení slovenské ekonomiky za letošní rok. OECD Slovensku doporučila i reformu penzijního systému, změnu zdanění nemovitostí i zlepšení efektivity veřejného sektoru.

Hrubý domácí produkt Slovenska se loni propadl o 4,8 procenta. OECD ale předpokládá, že v letošním roce ekonomika vykáže růst o 4,1 procenta. V příštím roce slovenská ekonomika podle OECD tempo růstu zpomalí a růst HDP se bude pohybovat kolem 3,5 procenta. Další zlepšení ale OECD očekává už v roce 2012, kdy počítá s růstem HDP o 4,4 procenta. "Co nevidět bude dosaženo předkrizové úrovně," řekl Gurría.

Šéf OECD ale upozornil, že kvůli krizi se zvýšil počet lidí bez práce a zhoršil se stav veřejných financí. Míra nezaměstnanosti na Slovensku se nyní pohybuje kolem 14 procent, což je jeden z nejhorších výsledků v OECD. Ke snížení nezaměstnanosti by podle šéfa OECD mohla přispět opatření zaměřená na rekvalifikaci, dále změna výpočtu minimální mzdy anebo podpora lidí při cestování za prací.

Gurría ocenil záměr středopravicové vlády premiérky Ivety Radičové snížit v příštím roce schodek veřejných financí na 4,9 procenta HDP. Letos by měl schodek vystoupit na 7,8 procenta výkonu ekonomiky. "Je to velmi dobrý signál celému světu," řekl Gurría.

OECD Slovensku rovněž doporučuje další reformu důchodového systému, a to v prvním, průběžném penzijním pilíři, i ve druhém pilíři, kde si část lidí ukládá peníze u soukromých správců penzí. Zlepšit by se měl i výběr daně z přidané hodnoty či využívání fondů Evropské unie. OECD také navrhuje změny ve zdravotnictví, do něhož směřuje pětina veřejných zdrojů. Systém je prý ve srovnání s dalšími zeměmi OECD méně efektivní, krátit by se proto měly výdaje na léky a zvýšit konkurence na trhu zdravotního pojištění.

Gurría se na dotaz novinářů vyjádřil i k aktuální situaci Irska. Problémy, do nichž se země dostala, mají podle něj kořeny ve špatné regulaci.