Americká vláda varovala zahraniční partnery a poslance Kongresu, že internetový server WikiLeaks má v úmyslu publikovat citlivé americké diplomatické dokumenty. Zveřejnění diplomatické korespondence může podle ministerstva zahraničí poškodit vztahy USA se spřátelenými státy a spojenci po celém světě.

"Takový únik informací by poškodil Spojené státy a jejich zájmy," řekl ve Washingtonu mluvčí ministerstva Philip Crowley. "Publikování dokumentů vytvoří napětí ve vztazích mezi diplomaty USA a našimi přáteli po celém světě," dodal.

Citlivé informace o zahraničních vládách mohou podle Crowleyho podkopat důvěru ve Spojené státy jako diplomatického partnera. Budou-li obsahovat neuctivé nebo kritické komentáře na adresu spřátelených zahraničních politiků, mohou způsobit značné nepříjemnosti.

"Pokud je otřesena důvěryhodnost a dokumenty se objeví na titulních stranách novin nebo v hlavních zprávách rozhlasu a televize, bude to mít (neblahý) vliv," řekl Crowley.

Americké diplomatické mise v zahraničí už podle něj vstupují do kontaktu s cizími vládami, aby je varovaly, že portál WikiLeaks možná zveřejní citlivé diplomatické dokumenty už v příštích dnech. Hlavním ohniskem zájmu WikiLeaks je údajně Evropa, ale korespondence se týká i vztahů s mnoha důležitými zeměmi v Asii i jinde ve světě, řekl americké agentuře AP nejmenovaný úředník vlády USA.

Možná už o víkendu

Server WikiLeaks svůj časový plán nezveřejnil, ale očekává se, že korespondenci amerických diplomatů zveřejní během nadcházejícího víkendu. Podle Crowleyho má americké ministerstvo zahraničí informace o tom, že portál má citlivou dokumentaci k dispozici, ale nemůže konkrétně říci, které dokumenty budou zveřejněny. "Přáli bychom si pochopitelně, aby se to nestalo, ale jsme připraveni na opak," dodal Crowley.

Portál WikiLeaks rozbouřil veřejné mínění letos v červenci a v říjnu, kdy zveřejnil komunikaci polních velitelů z afghánské války a dokumentaci o spojeneckých operacích v Iráku. Šlo o statisíce dokumentů, z jejichž úniku na veřejnost zatím nebyl nikdo obviněn.

Nátlak s vězni z Guantánama

Podle AP může diplomatická korespondence zahrnovat poměrně nezáživné záznamy z jednání amerických diplomatů s cizími politiky, ale také výbušnou korespondenci plnou otevřených a kritických hodnocení. Dokumenty podle spekulací mohou například dosvědčit nátlak, který vláda prezidenta Baracka Obamy vyvíjela na cizí státy, aby přijaly zajatce z věznice na základně Guantánamo.

Na americkém ministerstvu zahraničí prý rovněž vládnou obavy, že WikiLeaks zveřejní údaje o špionážních aktivitách na amerických ambasádách nebo o zpravodajských zdrojích a praktikách amerických agentů.

O chystaném úniku dokumentů podle AP informoval poslance Kongresu i americký Pentagon s tím, že citlivá diplomatická korespondence může zahrnovat i informace o vojenské taktice amerických ozbrojených sil nebo o zdrojích jejich informací.

Na webu WikiLeaks se ve středu objevila poznámka, že "Pentagon jen s námahou vydýchává strach z nových odhalení". V jiné poznámce se praví, že "příští měsíce ukážou svět v novém světle, s novým pojetím globální historie".