Novým předsedou Senátu byl ve středu podle očekávání zvolen Milan Štěch z ČSSD. Dosavadní místopředseda horní komory a bývalý šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) neměl protikandidáta. ČSSD letošními volbami získala v Senátu poprvé sama nadpoloviční většinu 41 hlasů, Štěch v tajné volbě dostal 69 hlasů z 80 odevzdaných.

Na rozdíl od Poslanecké sněmovny, která si na jaře snížila počet místopředsedů z pěti na tři, v horní komoře zůstane stejný počet místopředsednických křesel jako v minulém období. Obsadí je Alena Palečková z ODS a Alena Gajdůšková z ČSSD, pětici doplňují stranický kolega Gajdůškové Zdeněk Škromach a lidovec Petr Pithart. Ten stejně jako Gajdůšková své místopředsednické křeslo obhájil.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) k tomu ČTK řekla, že je zklamána tím, že Senát není schopen přistoupit ke stejným úsporným opatřením jako sněmovna, pokud jde o volbu vedení. Poslanců je 200, senátorů 81.

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha míní, že navzdory všeobecné snaze o úspory "určitě Česká republika nezkolabuje kvůli jednomu místopředsedovi". Dodal že náklady na zachování této pozice budou kompenzovány zrušením dvou komisí Senátu a funkcí dvou místopředsedů výborů horní komory.

"Rozpočet Senátu samozřejmě bude dodržen," dodal Vícha s tím, že Senát má mít v příštím roce na své výdaje zhruba půl miliardy korun, což je o deset procent méně než letos.

Jedinou senátorskou frakcí, která nebude mít zastoupení ve vedení horní komory, je tak pětičlenný Klub TOP 09 a Starostové. Jeho předsedkyně Soňa Paukrtová neúspěšně navrhovala snížit počet místopředsedů na čtyři. Podle ní neodpovídá principu poměrného zastoupení, pokud její klub nezíská stejné pozice jako šestičlenná frakce KDU-ČSL. Obě seskupení jsou si rovny pouze v tom, že mají mít předsedu jedné komise.

Pokračování ve stejném trendu Milan Štěch

Nový šéf Senátu Štěch řekl, že se v nové funkci hodlá řídit dosavadní praxí. "Tu praxi, která je tady zavedená, hodlám dodržovat a předpokládám, že na způsobu řízení Senátu se nic měnit v zásadě nebude," uvedl Štěch. Chce, aby se práce ve vedení Senátu koordinovala, aby byl Senát zastoupen všude tam, kde to bude třeba, aby byl otevřený veřejnosti a byl nadále místem konferencí, seminářů a veřejných slyšení. Zároveň také chce, aby Senát "nestrkal hlavu do písku" před aktuálními problémy.

Pokud bude Senát podle Štěcha nucen k nějakým úsporám, šetřit chce na provozních nákladech. Bez bližšího upřesnění dodal, že "chce navrhnout některé věci týkající se například autoprovozu".