Fotbal a hokej v regionech čeká velká změna. Ministr financí Miroslav Kalousek chce nově posílat peníze ze svého resortu přímo sportovním svazům, a nikoli přes zastřešující organizaci ČSTV jako dosud. Právě dva nejpopulárnější české sporty jsou ale na nižších úrovních funkcionářsky i organizačně napevno spjaty s ČSTV a Kalouskův plán by celou strukturu rozboural. Navíc má vejít v platnost v šibeničním termínu - už od začátku roku 2011.

Konkrétně jde o 270 milionů. V porovnání s částkou 1,9 miliardy, kterou do sportu ročně posílá ministerstvo školství, se zdá, že jde o malé peníze, pro svazy jsou však nepostradatelné.

"Ve sportu nepočítáme na miliardy, ale na tisícikoruny," řekl Tomáš Král, předseda hokejového svazu a zároveň místopředseda ČSTV. Včera večer se společně s fotbalovým šéfem Ivanem Haškem snažili u ministra školství Josefa Dobeše návrh zvrátit.

Peníze? Jen ne přes Strahov


Díky Dobešovi, do jehož kompetence sport spadá, se vůbec aspoň jedná o tom, jakým způsobem se peníze od ministerstva financí rozdělí. Kvůli škrtům hrozilo, že z kapitoly Všeobecné pokladní správy nepůjde do sportu vůbec nic. "Podařilo se mi získat takzvané kalouskovné za podmínky, že to půjde přímo na svazy. Na vládě tomu říkáme ,Ne na velké kluky, ale na malé kluky'," uvedl Dobeš pro HN.

"Udělal jsem to proto, že by sport bez těch peněz nepřežil. Těch 300 milionů dostával každý rok, aspoň jsem prosadil tyhle prostředky snížené o deset procent i na rok 2011. S tím, že to nepůjde přes Strahov." Kalouskova podmínka vychází z přesvědčení, že se na ČSTV nakládá s financemi nehospodárně a peníze končí na výplatních páskách málo výkonných bafuňářů.

Podle informací HN se tak utratilo až 80 milionů ročně. A například okres Havířov loni z celkové dotace 300 milionů obdržel 690 tisíc na všechny sporty od fotbalu až po judo, a 736 tisíc jako mzdové náklady pro dvě pracovnice okresního výboru ČSTV.

"Možná se nový systém rozdělování peněz velkým svazům - fotbalu a hokeji - nelíbí. Ostatní svazy ale vydělají víc, když dostanou peníze přímo," řekl Ivo Kaderka, prezident Českého tenisového svazu a zároveň poradce ministra Kalouska pro sport. Právě Kaderka se podílel na změně toku peněz z ministerstva financí. Nový model obhajuje slovy, že fotbal i hokej budou moci dát peníze na zajištění servisu, ale "jen pro lidi, které skutečně potřebují, a ne pro stovku dalších a zbytečných".

Fotbal s hokejem ale protestují. "Víme, že je třeba změnit strukturu financování, ale ne touto cestou. Takhle to paradoxně ohrozí sport na nejnižší úrovni a děti," prohlásil za hokejisty Král. "Navrhovaným způsobem se to opravdu vyřešit nedá," citoval Ivana Haška server Aktuálně.cz, který včera o ministerském záměru jako první informoval.

Kaderka se obavy kolegů z výkonného výboru ČSTV snaží rozptýlit. "Přátelé z fotbalu a hokeje neznají částku, která se jich bude týkat, proto přistupují ke změně s nedůvěrou. Až se ji dozví, musí svůj postoj změnit - částka pro jednotlivé svazy bude vyšší. Někdy i několikanásobně."

Jenže v tom je právě problém. Kalousek ani Dobeš sportovnímu hnutí vůbec nevysvětlili, podle jakého klíče nově peníze přerozdělí. "Vůbec se neví, jaké prostředky kdo získá. Zatím se pouze spekuluje a žádnou oficiální informaci k tomu nemáme, přestože se blíží konec roku," konstatoval Filip Šuman, šéf florbalové unie.

Ministr Dobeš pro HN osvětlil aspoň základní parametry nového přerozdělování: "Je to zčásti podle členské základny a zčásti podle míry úspěšnosti. Máme tabulky z loňska a teď jsem je upravil tak, že nakonec jednotlivé svazy dostanou i víc, protože to nepůjde přes ČSTV."

"Tohle je likvidační krok"


Soudě podle Dobešova vyjádření, klíč ministerstva financí by víceméně kopíroval současný systém resortu školství, podle kterého se mezi sportovní svazy distribuuje hlavní státní dotace, tedy částka 1,9 miliardy korun. Šéf ČSTV Pavel Kořan proti Kalouskově plánu argumentuje tím, že peníze na funkcionáře jsou potřeba, ať plynou jakýmkoli kanálem. "Názor, že teď peníze doputují až k těm klukům v trenkách, je zavádějící. Potřebují míč, kopačky, mít kde hrát, ale hlavně odborné vedení, trenéra, zázemí. Peníze nekončí někde u nějakých funkcionářů, ale u lidí, kteří sport přímo zajišťují," uvedl Kořan.

Na konkrétní dotaz HN, jestli je třeba využití "Kalouskových peněz" v havířovském případě efektivní, Kořan odpověděl: "I ty dvě pracovnice vytvářejí servis. Když nebudou, bude vše ohrožené. Nelze si myslet, že sport dnes někdo dělá jen na základě dobrovolnosti, ale bez odborného zázemí to nejde." Fotbal a hokej se nejvíc bojí, že by jim náhlá změna rozbořila zažitý systém fungování regionálních soutěží a na reformu není do konce roku dost času.

"Je to unáhlené a nedomyšlené řešení," podotkl Král a Kořan dodal: "My už šetříme poměrně dlouho a hodně. Jde nám o to, aby nás nechali přežít, tyhle nové modely jsou spíš likvidační kroky."

Michael Mareš
Alois Žatkuliak
S přispěním Jakuba Kalenského


270 mil.


V minulých letech poslalo Kalouskovo ministerstvo do sportu 300 a 306 milionů korun. V rámci úspor se měla škrtnout i tato dotace, nakonec to je částka snížená o 10 %.

1,9 mld.


Hlavní státní dotací do sportu je příspěvek od ministerstva školství. Ten loni činil 1,9 miliardy korun a letos by měl být stejný.