Doktoři dostali ministra zdravotnictví Leoše Hegra i sami sebe do pasti. Na sjezdu České lékařské komory sice Hegra ujistili, že ho jednoznačně podporují, jenže titíž zástupci všech 48 tisíc lékařů zároveň jednoznačně podpořili hromadné odchody doktorů z českých nemocnic. A právě kvůli hromadným odchodům teď u lékařů oblíbený ministr hrozí, že odejde z funkce.

Heger by ze své funkce odešel, kdyby se naplnil katastrofický scénář a z nemocnic odešlo šest až sedm tisíc z celkových 16 tisíc lékařů. „Pokud podá výpověď šest nebo sedm tisíc lékařů, budu muset nejspíš odstoupit a bude se muset najít někdo jiný, kdo se to bude pokoušet dále řešit. Já bych si musel zachovat čest a jít se obrazně někam zastřelit,“ krčí rameny Heger.

Tři miliardy navíc nemám

Případný odchod Hegra by prý už tak naštvané doktory ještě víc popudil. „Odchod ministra Hegra si rozhodně nepřejeme, protože by vůbec nic neřešil. Na našich požadavcích, které se týkají spravedlivého ohodnocení lékařů, ale trváme. A to i za cenu hromadných odchodů z nemocnic,“ popisuje poněkud schizofrenní situaci prezident lékařské komory Milan Kubek.

Výzvu „Děkujeme, odcházíme“, ve které se lékaři zavazují, že ke konci roku dají výpověď a od začátku března nepřijdou do práce, už podepsalo přes 4100 lékařů. Jejich hlavním cílem je, aby základní plat doktora stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

To znamená, že doktoři požadují, aby základní plat nastupujícího lékaře vzrostl z dnešních 18 tisíc na zhruba 35 tisíc. Nejzkušenějším lékařům by pak měl základní tabulkový plat vzrůst z dnešních zhruba 38 tisíc na 71 tisíc korun.

Lékařské odbory tvrdí, že na takhle výrazné zvýšení základních platů by stačilo pojišťovnám přidat tři miliardy ročně. Pokud by je Heger ve spolupráci s vládou „našel“, tak by prý své hrozby výpovědí stáhli.

Jenže Heger zatím tyhle peníze nemá. „Já si práce lékařů velmi vážím a jejich naštvanost chápu. Tři miliardy navíc ale mohou lékaři příští rok dostat jen těžko. To prostě není v současných ekonomických možnostech zdravotního pojištění,“ upozorňuje Heger.

Související