Vlaky Českých drah ujedou od nového jízdního řádu, který začne platit 12. prosince, mírně nižší počet kilometrů. Zástupci drah v pondělí na tiskové konferenci odhadli meziroční změnu zhruba na jedno procento. Pět lokálek ukončí provoz zcela, neboť na nich kraje spoje neobjednaly. Jízdné se zásadně nezmění, cena vzroste pouze u víkendových síťových jízdenek.

V dálkové dopravě dráhy zruší některé málo vytížené rychlíky, od prosince nebude jezdit například polední pár vlaků mezi Prahou a Hradcem Králové. Na koridorové trati z Prahy do Českých Budějovic bude zrušen letní spoj z Prahy do Nového Údolí, nebude jezdit ani mezinárodní vlak Matthias Braun z Prahy přes jižní Čechy do Salzburku.

Naopak na páteřní trase z Prahy na Moravu bude o sobotách, nedělích a svátcích doplněn spoj Pendolino, vnitrostátní spoje Landek a Leoš Janáček na trase Bohumín–Praha–Bohumín pojedou nově přes Český Těšín až do Žiliny. České dráhy rovněž obnoví spoj Slovenská strela soupravou Pendolino z Prahy do Bratislavy.

V regionální dopravě provoz na pěti tratích skončí. Vlaky přestanou jezdit na tratích Heřmanův Městec–Chrudim- město, Velká Kraš–Vidnava, Moravské Budějovice–Jemnice, Dívčice–Netolice a Litovel–Mladeč. Podle náměstka pro osobní dopravu Antonína Blažka tady krajské úřady vlakové spoje neobjednaly.

Změny v tarifech se od nového jízdního řádu dotknou zejména víkendové jízdenky SONE+. Její dražší verze s platností po celé ČR bude platit ve všech vlacích a cena se zvýší o 100 korun na 550 Kč. Levnější jednodenní jízdenka až pro dva dospělé a tři děti již nebude platit pro celou ČR, ale bude platná jen na území jednoho kraje s mírnými přesahy do sousedních regionů, avšak navíc nově ve všech vlacích, nikoliv jen v osobních a spěšných. Cena levnější verze SONE+ se bude lišit podle krajů: dosud stála 150 Kč, nově například v Libereckém kraji vyjde na 200 Kč.

U zákaznického jízdného si budou moci cestující nově nahrát na In-Kartu až poloviční slevu z obyčejného jízdného, ročně však zaplatí paušál 2990 Kč. Dosud bylo možné jezdit s In-Kartou se slevou jen 25 procent, při roční platbě 450 Kč. Tato nabídka zůstane zachována.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru