Světová populace tygrů bude do roku 2022 vyhubena. Velmi pravděpodobný scénář příštích dvanácti let, na který upozornil generální ředitel WWF James Leape.  Zvrátit tuto dramatickou situaci se rozhodl čtyřdenní summit, který v neděli za účasti 13 zemí světa začal v Petrohradě.

Záštitu nad celou akcí ochrany ohrožené tygří populace převzal ruský premiér Vladimir Putin, který se s tygry i dalšími divokými zvířaty podle agentury AP rád nechává fotografovat i pro zvýšení své popularity. K letošním narozeninám dostal dokonce dvouměsíční mládě sibiřského tygra, které nyní žije v ZOO na jihu Ruska.

Za velmi dramatický pokles počtu tygrů můžou podle odborníků především pytláci, zmenšováním přirozeného životního prostoru těchto kočkovitých šelem a využíváním částí jejich těl v léčitelství. Vždyť ještě před sto lety se počty těchto zvířat pohybovaly kolem 100.000 jedinců, podle současných odhadů Světového fondu ochrany přírody (WWF) a dalších expertů žije ve volné přírodě na celém světě už jen 3200 tygrů. 

Musí se podniknout účinné kroky

"Doufám, že se podaří učinit vše pro to, aby se populace tygrů zdvojnásobila," řekl James Leape.

"Divocí tygři nejsou jen symbolem všeho nádherného, tajemného a mocného, co v přírodě existuje. Jsou také výstražným znamením biodiverzity. (...) Úbytek tygrů a zhoršení jejich ekosystému by nevyhnutelně vyústilo v historickou, kulturní, duchovní a ekologickou katastrofu zemí, kde tygři žijí," uvedla ve svém stanovisku společnost Global Tiger Initiative.

V divoké přírodě se tygři vyskytují už jen ve 13 asijských zemích. Nejvíce jich žije v Indii (1200 až 1650 jedinců) a Indonésii (kolem 450). Ve stovkách se počet tygrů pohybuje i na ruském Dálném východě, v Nepálu, Malajsii, Thajsku a Bangladéši. V desítkách a jednotkách se počítají v Barmě, Vietnamu, Bhútánu, Číně, Kambodži a Laosu.

 

 

Všech pět aktuálně existujících poddruhů tygra je uvedeno v Červené knize Světového svazu ochrany přírody (IUCN).
Ke kriticky ohroženým patří tygr čínský a sumaterský. K ohroženým tygr ussurijský, indický a indočínský. V posledních 70 letech byli vyhubeni tygr balijský, kaspický a jávský.