Speciální noviny určené výhradně pro tablety iPady a podobné přístroje jiných výrobců chtějí od začátku roku 2011 vydávat tiskový magnát a multimilionář Rupert Murdoch a generální ředitel technologické firmy Apple Steve Jobs.

Uvedl to v neděli server listu Guardian s odvoláním na britské a americké oficiální zdroje.

Týdenní poplatek za noviny s názvem Daily by podle serveru guardian.co.uk měl činit 99 amerických centů (asi 18 korun), což je mnohem méně než cena tištěných novin. Takto nízká cena je možná z toho důvodu, že nevzniknou žádné náklady na tisk a prodej tohoto média.

Noviny Daily mají zahrnovat ta nejlepší témata z bulvárního tisku i seriózních novin. Oficiálně by Daily měly být představeny koncem listopadu.

Projekt je potvrzením Murdochova odhodlání posunout novinářství mimo oblast tisku. Podle Guardianu Murdocha koncepce speciálních novin napadla poté, co si prostudoval průzkum, podle nějž čtenáři stráví více času čtením obsahu svých iPadů než brouzdáním na internetu.

V nové redakci v New Yorku je zaměstnáno již na 100 novinářů. Vedoucí redaktoři pocházejí z britských bulvárních novin The Sun a z amerického deníku The New York Post.

Na vývoji tohoto projektu se budou podílet technici společnosti Apple. Obsahy novin se budou zobrazovat přímo na iPady. Totožné vydání prý nebude k dispozici ani na internetu, ani v tištěné podobě. Murdoch je údajně přesvědčen, že projekt bude fungovat a dokáže, že zákazníci jsou ochotní zaplatit za kvalitní a originální obsah, který dostanou on-line.

Murdoch je majitelem společnosti News Corporation. V Británii vlastní deníky jako The Sun, News of the World a The Times. V televizní společnosti BSkyB má podíl 39 procent.

Mediální magnát údajně věří, že iPady zcela změní "hru". Podle některých projekcí, jež Murdoch viděl, má vlastnit iPad koncem příštího roku kolem 40 milionů lidí. "Jeho vizí je svět, v němž každá domácnost vlastní iPad, a právě ten je zařízením, které jim přináší zprávy a aktuální informace. Pokud by se pouhých pět procent z těchto 40 milionů vlastníků iPadů stalo předplatiteli Daily, tak to dělá dva miliony čtenářů," uvedl Guardian.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru