Polský antimonopolní úřad vydal v úterý svolení k případné fúzi těžební společnosti NWR a přední polské uhelné společnosti Bogdanka. Proti převzetí ze strany NWR se ale staví současní vlastníci Bogdanky, její vedení i odbory. Poláky se o pozitivních dopadech fúze snaží přesvědčit předseda představenstva NWR Mike Salamon. Na internetové stránce www.nwribogdanka.pl vysvětluje, v čem by bylo spojení s NWR pro Bogdanku přínosem.

Nabídku na koupi všech akcií Bogdanky předložila společnost NWR, jejíž akcie se obchodují i na pražské burze, začátkem října. Za jednu akcii Bogdanky nabídla 100,75 zlotého (629,8 koruny), za celou společnost by tedy zaplatila přibližně 3,4 miliardy zlotých (zhruba 21,2 miliardy korun). Vedení i akcionáři Bogdanky dali však již před časem najevo, že se jim tato cena zdá příliš nízká.

NWR, jejímž spolumajitelem je český podnikatel Zdeněk Bakala (majoritní vlastník společnosti Economia, která vydává Hospodářské noviny), ale považuje nabídku za slušnou. Několik představitelů společnosti dalo navíc jasně najevo, že ji NWR nebude zvyšovat.

Po zveřejnění nabídky NWR projevila o Bogdanku zájem také polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW), kterou vlastní stát. Polský list Rzeczpospolita citoval tento týden nejmenovaný informovaný zdroj, podle něhož měla nabídka JSW pouze vystrašit NWR a dát najevo, že cena akcií Bogdanky ještě poroste.

Spojením NWR a Bogdanky by podle serveru www.nwribogdanka.pl vznikl středoevropský lídr v produkci uhlí. "Chceme zdůraznit, že případné spojení by znamenalo vytvoření nových pracovních míst, a nikoliv propouštení," píše na webu Salomon a zároveň upozorňuje na to, že NWR chce do polského uhelného průmyslu investovat, což by případně znamenalo i rozšíření těžby v Bogdance.

Těžební společnost trvá na tom, že fúze by pro Bogdanku znamenala nejen zajištění budoucnosti, ale i možnost dalšího růstu. NWR plánuje obnovit těžbu uhlí v polském dole Dembieńsko ve Slezsku, do něhož má podle Salamona v plánu investovat 350 až 400 milionů eur (8,6 až 9,8 miliardy korun), což by znamenalo vznik dalších zhruba 2500 pracovních míst. Zároveň ujišťuje, že sídlo společnosti Bogdanka by zůstalo na svém nynějším místě, tedy ve východopolském Lublinu. Vedení firmy by mělo na starosti projekty NWR v Polsku.

Společnost Bogdanka vykázala ve třetím čtvrtletí čistý zisk 85,5 milionu zlotých (zhruba 534 milionů korun). Za první pololetí letošního roku prodala 2,73 milionu tun uhlí, přičemž do roku 2014 chce těžbu zvýšit na 11 milionů tun uhlí ročně.

NWR zveřejní své konsolidované výsledky za třetí čtvrtletí zítra. Tato těžební společnost, která v Česku vlastní černouhelnou firmu OKD (ta na Ostravsku a Karvinsku provozuje celkem pět dolů), vykázala za druhé čtvrtletí letošního roku čistý zisk 129,6 milionu eur (zhruba 3,2 miliardy korun). Přitom ještě v loňském třetím čtvrtletí byla ve ztrátě 27,6 milionu eur.

Analytici předpovídají NWR za třetí čtvrtletí zisk ve výši 60 až 72 milionu eur (1,5 až 1,8 miliardy korun). Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky by NWR mohla ziskem za třetí kvartál položit dobrý základ pro výplatu dividendy. Tržby NWR za třetí čtvrtletí odhaduje Hatlapatka na 440 milionů eur (necelých 11 miliard korun).


NABÍZÍME RŮST
Mike Salamon Poláky ujišťuje, že spojení s NWR by Bogdance přineslo další růst a nová pracovní místa.
FOTO: ARCHIV HN

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru