Stovky lidí se v úterý v Bratislavě přišly rozloučit se zavražděným slovenským právníkem Ernestem Valkem. Bývalého předsedu československého ústavního soudu zastřelil neznámý pachatel minulý týden v pondělí v jeho domě v Limbachu u Bratislavy.

Na oficiální část pietního aktu do bratislavského Primaciálního paláce dorazili přední slovenští politici včetně premiérky Ivety Radičové.

Valkovu památku v Zrcadlovém sále podle webu hnonline.sk již dopoledne uctili například místopředseda slovenské vlády Ján Figež nebo místopředseda slovenského parlamentu Pavol Hrušovský. Kondolenci podle serveru zaslal také někdejší československý prezident Václav Havel.

Na oficiální rozloučení s Valkem před polednem dorazila premiérka a šéf slovenské diplomacie Mikuláš Dzurinda. Přijel také předseda českého Ústavního soudu Pavel Rychetský.

U advokátovy rakve se dopoledne střídali jeho přátelé a blízcí. Oficiální část rozloučení začala v 11 hodin a pro veřejnost byla uzavřena. Dění však lidé mohli sledovat na velkoplošné obrazovce na Primaciálním náměstí.

Rodina se s Valkem rozloučila na Martinském hřbitově v Bratislavě, kde ho pochovala.

Právníka usmrtila jedna střela do hrudníku. Skutečný motiv činu zatím není znám. Podle některých spekulací by mohlo vše souviset s Valkovou exponovanou prací. Server hnonline.sk napsal, že podle jeho zjištění šlo o předem připravenou vraždu.

Vyšetřovatelé prý plánují v dohledné době trestný čin vraždy překvalifikovat na úkladnou vraždu. Detaily z šetření ale sdělit stále nechtějí.

Elitní právník Valko začátkem 90. let předsedal československému ústavnímu soudu a později v mnoha kauzách právně zastupoval velké slovenské podniky i slovenské politiky. Od roku 1996 byl Valko také členem České advokátní komory. Úspěšně hájil například také zájmy české firmy Jan Becher Karlovarská Becherovka v procesu se slovenskými firmami o značku Becherovka.

Související