Ani ne týden po uvedení svých pamětí na trh se George W. Bush stal nepříliš vítanou osobou na evropském kontinentě. Důvodem je přiznání, že to byl právě on, kdo "požehnal" waterboardingu na základně Guantánámo.

Jedím z těch, kteří donucovací metodu, při níž je vězňovi do úst a nosu lita voda "proudem" a navozuje mu tak pocit topení se, ostře kritizovali, je i londýnský starosta Boris Johnson. "Nevzpomínám si na žádného amerického prezidenta, který by něco takového řekl," uvedl.

Prostřednictvím deníku The Daily Telegraph tak bývalému prezidentovi Spojených států vzkázal, že jeho případná návštěva Evropy v rámci propagačního turné není příliš vhodná.

"Ještě není jasné, zda se George Bush chystá překročit Atlantik, aby nám prodával své memoáry. Ale kdybych byl jeho PR poradcem, radil bych mu opatrnost," napsal pravicový politik.

Podle něj by se takové turné mohlo stát "bombou", pokud by autogramiády přerostly v protiválečné nepokoje a demonstrace. "Ale skutečným problémem, z Bushova pohledu, by mohlo být to, že by již nikdy nemusel spatřit Texas," pokračoval Johnson.

Navíc, kvůli waterboardingu, jež byl kvalifikován jako mučení, mu podle právníků může hrozit trestní stíhání.

"V jednu chvíli by mohl mířit na autogramiádu v Hay-on-Wye (velšském městě známém literárním festivalem) a hned potom by mohl vstoupit na scénu nějaký rozpačitý velšský policista, dát bývalému vůdci svobodného světa pouta a pak ho odvést, aby mohl být obžalován," píše Johnson.

Také on připouští, že to není příliš pravděpodobný scénář. Zvláště kvůli tendenci udržet mezi Velkou Británií a Spojenými státy dobré vztahy. "Ale to si Augusto Pinochet, který schválil mučení, myslel také. A na rozdíl od Pinocheta George Bush se nijak netají tím, co dělal," poznamenal Johnson v narážce na zatčení bývalého chilského diktátora v Británii v roce 2000 za zločiny spáchané za vojenské diktatury v Chile.

Bush v knize Decision Points (volně přeloženo jako "Rozhodující okamžiky"), připustil, že schválil watebaoarding u tří členů teroristické sítě Al-Káida. Starosta britské metropole tuto metodu označil za ohavnost, kterou po staletí používali diktátoři a která porušuje konvence OSN o mučení.

Opisuje, protože na sepsání knihy je moc líný...

"A především, nejsou důkazy o tom, že waterboarding dosáhl toho, co George Bush tvrdí... Britští ministři nevědí o žádných cenných informacích o plánovaných útocích na letišti Heathrow, na Canary Wharf nebo kdekoli jinde od těchto tří mužů, kteří na Bushův příkaz podstoupili waterboarding," dodal Johnson.

Americký liberální deník The Huffington Post ale nyní přišel s tím, že část pamětí je jen opsaná a vzpomínky nejsou autentické. Zahrnuje prý části jak memoárů bývalých poradců, tak i novinových článků. Taková nařčení ale vydavatel zásadně odmítá. Vše prý psal sám Bush.

"Na psání vlastních pamětí je příliš líný," stojí si za svým The Huffington Post. Jako příklad uvádí inauguraci afghánského prezidenta Hamída Karzáího. Situaci na místě Bush popisuje takřka dokonale. Až na malou drobnost - jak přiznává v jiné části knihy, osobně se jí neúčastnil.

A nepřiznává ani citace pasáží z knih, které v době jeho úřadu sepsal o Bílém domě Bob Woodward proslavený aférou Watergate. Sám Woodward se ale někdejšího prezidenta zastává s tím, že je tam "příliš podobností jen kvůli tomu, že se píše o stejných věcech".