Česká republika uspěla v arbitráži s kanadskou společností Frontier Petroleum Services. Ta požadovala po Česku více než jednu miliardu korun za nezdařenou investici do letecké společnosti LET.

Arbitráž byla zahájena v prosinci 2007 a místem arbitráže byl nizozemský Haag. Na základě rozhodnutí arbitrů byly veškeré nároky kanadského investora definitivně zamítnuty, tento je navíc povinen zaplatit České republice její díl nákladů na arbitráž.

Uvádí to v tiskové zprávě ministerstvo financí.

"Jsem rád, že se České republice vyplácí důrazný přístup k mezinárodním arbitrážím, který prosazuji již od svého prvního působení na ministerstvu," uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. "Tento přístup ušetří miliardy korun daňových poplatníků," dodal ministr.

Arbitráž byla zahájena v prosinci 2007 v nizozemském Haagu. Na základě rozhodnutí arbitrů byly podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba veškeré nároky společnosti definitivně zamítnuty. "Firma je navíc povinna zaplatit České republice její díl nákladů na arbitráž. Ty činily zhruba pět milionů korun," uvedl Jakob.

Kanadská společnost FPS poskytla v roce 2001 firmě Moravan-Aeroplanes zlínského podnikatele Libora Sosky více než 200 milionů korun na koupi aktiv společnosti LET, kunovického výrobce letadel. Kanaďané však o své peníze přišli a domnívají se, že ke znehodnocení jejich investice by nedošlo, kdyby ČR byla zemí, kde soudy fungují v reálném čase.

Případ již v minulosti řešil rozhodčí soud ve Švédsku. Součástí dohody mezi firmami FPS a Moravan-Aeroplanes bylo ustanovení o tom, že případný spor bude řešit rozhodčí soud.

Stockholmský tribunál v roce 2004 rozhodl o nároku FPS na 49 procent akcií Leteckých závodů. Přiznal mu právo na přednostní zajišťovací nárok k aktivům společnosti LET a k veškerému jmění společnosti Moravan-Aeroplanes až do doby, než bude půjčka 204,1 milionu korun splacena. Moravan-Aeroplanes byl již v té době v konkurzu a konkurzní správce firmy švédský verdikt nerespektoval.