Ernesta Valka v minulosti zastupoval SPP ve směnkovém sporu. A právě to by podle nejmenovaného zdroje slovenského deníku Pravda mohlo být důvodem jeho zavraždění. Dokonce se ho prý snažila kontaktovat skupina z České republiky, která požadovala proplacení směnek. Kdo přesně to byl ale neuvedl.

Skupina se prý pokusila s Valkem spojit prostřednictvím člena představenstva jednoho ze známých bratislavských hotelů, mimojiné také člověkem, jež bývá spojován s podsvětím.

Českým podnikatelům prý poskytl citlivé informace a ti za Valkem poslali svého člověka. Zda se jednalo o vraha, zdroj neprozrazuje. Nevylučuje ale, že by se mohlo jednat o profesionála, možná člena elitní policejní jednotky.

Policie ale zatím veškeré spekulace odmítá komentovat. Ministr vnitra Daniel Lipšič jen potvrdil, celá věc se stále vyšetřuje a nebude proto zveřejňovat žádné detaily. Informace, které neohrozí průběh šetření pak zveřejní příští týden.

Slovenská média v posledních dnech také připouštěla možnou souvislost mezi policejním prezidentem Jánem Važem a vraždou. Važo před čtyřmi lety osobně zasahoval proti Valkovi. Vedl také jeho stíhání v kauze, v níž byl advokát spolu s podnikatelem Ladislavem Rehákem obviněn z vydírání při skupování pozemků. O tomto stíhání se dodnes mluví jako o pouhé zámince k získání tajných dokumentů.

To ale Lipšic odmítá s tím, že na vyšetřování se podílí "nejlepší vyšetřovatelé úřadu boje proti organizované kriminalitě, kteří nikdy na kauze Valko - Rehák nepracovali".

Ernest Valko byl zastřelen ve svém domě v Limbachu v pondělí. Vrah se k domu mohl dostat pohodlně, neboť ani na plotě, ani na přední části domu advokát neměl umístěno bezpečnostní zařízení. Ve svém posledním televizním hovoru si prý stěžoval na zápach acetonu. Tu lze dostat do domu například větracími šachtami, připomíná deník Sme. Následovalo by tak větrání a vrah by mohl střílet zvenčí.

Směnky nebo státní loterie

Zavražděný bývalý ministr hospodářství z doby vlády Vladimíra Mečiara a bývalý šéf SPP Ján Ducký podepsal v 90. letech směnky v hodnotě stamiliard slovenských korun. Valko jako obhájce SPP u soudu dosáhl toho, že stát nemusel vyplatit 7,5 miliardy slovenských korun za 21 směnek. V oběhu však zůstaly další kontroverzní směnky.

Právě v souvislosti se sporem o Duckého směnky Valko v roce 2000 prohlásil, že se obává o svou bezpečnost, a údajně si najal ochranku.

Kromě Duckého směnek se vyskytují také názory, že za vraždou mohl být spor kolem státní loterijní společnosti Tipos. Nejvyšší soud měl rozhodnout, zda Tipos zaplatí 66 milionů eur (1,6 miliardy Kč) soukromé firmě za neoprávněné používání know-how. Podle některých médií měl případ převzít právě Valko, protože Tipos už zastupoval před ústavním soudem.