Tiskové prohlášení k dnešnímu obvinění v Mladé frontě Dnes

Kategoricky odmítám tvrzení zveřejněné v dnešním vydání Mladé fronty Dnes, že bych snad kdykoli požadoval finanční prostředky na vyřešení údajného sporu mezi společnostmi Tatra Kopřivnice a Praga Hostivař. Zdůrazňuji, že jsem nikdy s nikým o tomto tématu nehovořil. O motivech těch, kteří tato obvinění vyslovují, mohu jen spekulovat. V každém případě se z jejich strany jedná o závažné obvinění z trestného činu, který bych takovým jednáním, jež popisují, spáchal. Pevně věřím, že orgány činné v trestním řízení se tímto obviněním začnou okamžitě zabývat. Nepochybuji o tom, že šetření prokáže mou nevinu. Do té doby zvážím další právní kroky, abych se proti pomluvám ohradil co nejúčinněji.

Martin Barták, náměstek ministra financí

Exministr obrany Martin Barták nepochybuje o tom, že vyšetřování jeho údajného požadavku na miliony dolarů za vyřešení sporu mezi Tatrou a Pragou, prokáže jeho nevinu. Barták tak reagoval na informace MfDnes.

Ministr financí Miroslav Kalousek sdělil, že "příslušná rozhodnutí" o Bartákovi, který je nyní na jeho ministerstvu náměstkem, učiní až na základně výsledků vyšetřování.

Stížnost USA na české armádní zakázky z roku 2005


Do situace se ale vložil premiér Petr Nečas (ODS), který v pátek řekl, že ministra Kalouska kontaktoval. "Nepovažuji za přijatelné, aby pan Barták byl činný ve svém úřadě v době, dokud neskončí prošetření tohoto závažného nařčení," řekl Nečas s tím, že Barták požádal o neplacené volno až po jeho intervenci.

Proti tomu se ale Kalousek důrazně ohradil. "Žádná premiérova intervence nebyla," řekl Kalousek. Barták podle něj s žádostí o volno přišel sám. Tím ale přestřelka neskončila, Nečas se proti Kalouskovu tvrzení také důrazně ohradil - reakci ČTĚTE ZDE.

Premiér také uvedl, že žádá důkladné vyšetření kauzy, která by podle něj mohla narušit vztahy s USA. Zdůraznil, že Bartáka do pozice náměstka na ministerstvu financí nenominovala ODS a není jejím zástupcem.

Sám Barták k tomu, že si vzal neplacené volno, řekl, že nechce, aby "účelové skandalizování těchto nepravd poškozovalo vládu rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci".

Kalousek si počká

"Jsem přesvědčen, že se budu brzy moci do práce vrátit a zahájím pak tvrdé právní kroky proti iniciátorům pomlouvačné kampaně," napsal Barták v prohlášení, které má server iHNed.cz k dispozici. 

Bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss v páteční MfD řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Barták peníze za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. Cabanissova slova potvrdil jeho kolega Duncan Sellars s tím, že šlo o miliony dolarů.

Barták to odmítá a věří, že se orgány činné v trestním řízení začnou tímto obviněním okamžitě zabývat.

Kalousek uvedl, že obvinění jsou ve svém důsledku obviněním ze spáchání závažného trestného činu. "Náměstek Barták kategoricky popírá, že by se kdy něčeho takového dopustil. Pro mě je to v současné chvíli v poloze tvrzení proti tvrzení," poznamenal Kalousek.

Ministr také doufá v to, že se obviněními neprodleně začnou zabývat orgány činné v trestním řízení. "Příslušná rozhodnutí pak učiním na základě výsledků jejich šetření," dodal.

Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek ale zatím případ nechtěl komentovat. "Pokud policie získá jakýkoli poznatek o možném protiprávním jednání, tak je povinností policie se tím zabývat," řekl pouze.

Podle Cabanisse se vše stalo ve Washingtonu na akci pořádané českým velvyslancem. "S náměstkem (Bartákem) jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny," řekl deníku Cabaniss.

V souvislosti s uvedenými informacemi ČSSD požaduje okamžitý odchod Bartáka z ministerstva financí. Z vlády a ministerstev by podle ní měli odejít i všichni ostatní politici vládní koalice spojení s armádními skandály. Úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka sdělil, že jen tak lze zabránit dalšímu poškozování jména Česka.

Americké velvyslanectví si na armádní zakázky stěžovalo už v době úřadování velvyslance Cabanise už v roce 2005. Šlo konkétně o smlouvy na protiletadlové střely krátkého doletu a dělostřelecké protiletadlové systémy. Jak bylo v té době obvyklé, ministerstvo o zakázkách v souhrnné hodnotě kolem tří miliard rozhodlo bez výběrového řízení.

"Velvyslanectví Spojených států se s pocitem hlubokého politování dozvědělo o těchto dvou mimo soutěž uzavřených smlouvách,  které mohou hodnověrnost českého systému vojenských akvizic pouze poškodit," stojí doslova v dopise, který v lednu 2005 dorazil na vládu.

Šéf Tatry u výslechu

Šéf Tatry Ronald Adams také shodou okolností včera v Praze vypovídal na policii o tom, co ví o korupci, která se měla odehrát kolem armádních zakázek automobilky. "Policii jsme dali, o co požádali, a budeme s nim nadále spolupracovat," říká Adams.

Ten je nyní v těžké situaci. Z informací, které v posledních dnech přinesla MF Dnes, vyplývá, že se v největší zakázce automobilky, kterou řídí, zřejmě uplácelo. On sám je přitom od letošního jara prezidentem  Americké obchodní komory, která se snaží proti korupci v Česku bojovat.
 
Blíže se k případu vyjadřovat již nechce, vše je nyní podle něj v rukou policie. "Svými výroky nechceme ovlivňovat policejní vyšetřování," vysvětluje.
 
Adams policii minulý týden ostře kritizoval za nečinnost. "Jsme zaskočeni tím, že konkrétní státní orgány o nekalém jednání věděly, měly o něm důkazy, a přesto žádným způsobem nezasáhly, ani neiniciovaly patřičné vyšetřování," uvedl.

Reagoval tak na informace, že policie měla dva roky k dispozici odposlechy, ze kterých vyplývalo, že státní úředníci pravděpodobně byli uplaceni, aby Tatra získala zakázku na armádní vozy za 2,6 miliard bez výběrového řízení.

Kontrakt podepsal tehdejší ministr obrany Jiří Šedivý, který o obsahu odposlechů věděl. Dnes se hájí tím, že byl pod obrovským tlakem politiků i podřízených a bylo mu řečeno, že případ byl předán policii.

Adams uvádí, že informace o možných nekalostech se k němu dostaly již dříve. Forenzní audity firmy, které si nechal vypracovat, ale k žádným závěrům nedošly. "Nemohl jsem udělat více," stěžuje si nepřímo na policii.

Důrazně se ohrazuji proti tvrzení ministra financí Miroslava Kalouska, že při naší dnešní telefonické komunikaci o Martinu Bartákovi "nepadlo ani slovo".

Pan ministr patrně trpí výpadky paměti. Dokládá to snadno dokumentovatelný sled událostí:
V 9.06 vydává Ministerstvo financí první vyjádření náměstka Martina Bartáka, kde jednoznačně odmítá nařčení zveřejněná v médiích.

V 10.05 vydala ČTK zprávu, v níž ministr Kalousek na kauzu reaguje: "Příslušná rozhodnutí pak učiním na základě výsledků jejich šetření."

V 11.15 jsem s ministrem financí hovořil telefonicky poprvé ohledně setrvání Martina Bartáka ve službě. Dal jsem jasně najevo, že nesouhlasím s rozhodnutím až po skončení vyšetřování. Doporučil jsem, aby do doby vyšetření celé kauzy zůstal Martin Barták na neplacené dovolené.

V 11.48 obdržel Odbor tiskový a styku s veřejností Úřadu vlády nové vyjádření Martina Bartáka o tom, že požádal ministra o neplacené volno. Následně pan ministr telefonicky na toto vyjádření upozornil tiskového mluvčího vlády.

Ve 12.02 mne ministr financí telefonicky informoval o vydání nového Bartákova vyjádření.

Tato fakta nemohou být předmětem sporu a pan ministr Kalousek je zkrátka nemůže popřít. Bylo by podivné, kdyby tento umělý spor měl zastřít vážnou podstatu celé kauzy.

Petr Nečas, předseda vlády